Domů / Zajímavosti / Automobily jako umění

Automobily jako umění

Velké množství automobilů se samo o sobě dá považovat za umělecké kousky, a to zejména ty, které jsou vyráběny pouze v omezených sériích, a jejichž cena se hluboce vymyká standardům. I přesto se však dá a automobilem i nadále pracovat a jedno umění, se dá přetvářet v umění další.

Po celém světě se dá totiž najít velké množství umělců, kteří pracují s automobilem jako s materiálem. Místo hlíny mají karoserii, kterou do nekonečna formují, zpracovávají a přetvářejí, dokud nedosáhnout touženého tvaru. Například indonéský sochař Ichwan Noor takto vytváří umění z Volkswagenů Brouk. Automobil s největším počtem vyrobených kusů na světě mu posloužil například i pro dílu Beetle Sphete, a nejedná se o nic jiného, než o Brouka spresovaného do rafinované koule.

Německý umělec Dirk Skreber, který působí v New Yorku, pracuje zase s nabouranými vozy. V jeho dílech například můžeme nalézt staré Mitsubishi Eclipse a Hyundai Coupé, obtočené kolem sloupu. Jedná se o zajímavý exponát do některé z galerií, který zcela jistě zaujme.

Udělat z vozu umění je také zajímavým způsobem, jak zvýšit hodnotu vozu. Bernard Lavier o tom ví své. V devadesátých letech zakoupit Ferrari Dino a Alfu Romeo Giuletta, které následně vystavoval jako vraky. Cílené poškozené vozy pak začaly nabírat na své ceně a Dino se v roce 2013 prodalo za 4,8 milionu korun. Normální Dino dnes však seženete klidně i za jeden milion.

V naší galerii však naleznete i českou stopu. David Černý vytvořil pro olympiádu v Londýně klikující doubledecker, který byl vystaven u českého domu přímo v centru anglické metropole. Již dříve tento sochař představil i sochu Quo Vadis, neboli Kam kráčíš, což byl pochodující trabant, který připomínal odchod východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze, v roce 1989. Podívejte se na všechny plastiky, a vyberte si tu, která se vám líbí nejvíce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …