Domů / Inzerce / Autolékárnička – víte, co musí v roce 2022 obsahovat?

Autolékárnička – víte, co musí v roce 2022 obsahovat?

Autolékárnička je v České republice povinnou výbavou každého motorového vozidla, na tom se už mnoho let nic nemění. Často se předkládá při policejní kontrole a za její absenci nebo nevyhovující vybavení můžete dostat pokutu. Co vše musí autolékárnička 2022 obsahovat? A jak je to s ní v zahraničí?

Povinné složení autolékárničky se často zákonem mění. Poslední větší změna proběhla v roce 2018, kdy z autolékárniček zmizela povinná rouška, trojcípý šátek a náplasti s polštářkem. Zařídit si autolékárničku není nikterak komplikované. Můžete ji koupit plně vybavenou na benzinových stanicích, někdy na pobočkách pošty, v lékárnách, ale i na internetu v různých e-shopech. Cena vybavené autolékárničky se pohybuje do 500 korun. Naprosto stačí, když si zakoupíte jednotlivé položky a vytvoříte si autolékárničku sami. Policie kontroluje i obsah. Pokuta za nekompletní nebo chybějící autolékárničku může být pět set korun až dva tisíce.

Podstatné je, aby věci uložené v autolékárničce byly funkční. Obvaz, který se začne drolit v ruce, spíše spáchá více škody než užitku. Lékárnička se nevozí v autě jen tak pro nic za nic – musí obsahovat předměty důležité pro poskytnutí první pomoci. Její obsah se hodí i v běžných situacích, kdy si dítě na blízkém hřišti odře ruku od lokte po zápěstí.

V případě policejní kontroly můžete být vyzváni, abyste předložili nejen lékárničku, ale i doklad o sjednaném povinném ručení. Nejvýhodnější povinné ručení najdete ve srovnání aktuálních nabídek pojišťoven třeba na portálu Klik.cz.

Jak je to s autolékarničkou v zahraničí?

Potřebujete pro cesty do zahraničí kromě dálniční známky i novou autolékárničku? V zahraničí si běžně vystačíte s autolékárničkou, kterou máte v autě už z České republiky. To platí např. na Slovensku. V Rakousku je navíc potřeba, aby autolékárnička byla v originálním neporušeném obalu. Její obsah na druhou stranu není definován, doporučují se ale autolékárničky schválené organizací ÖAMTC. V Německu by vás pro chybějící autolékárničku neměli pokutovat. Povinnost vozit autolékárničku mají jen vozidla registrovaná v Německu. V Polsku autolékárnička pro osobní vozy vůbec povinná není, je pouze doporučená.

Vybavení autolékárničky si alespoň jednou ročně překontrolujte. Nejde jen o to, abyste splňovali pravidla. Jde o použitelnost veškerého zdravotního materiálu. V krizových chvílích se opravdu nebudete chtít potkat s obvazem, který se trhá. Zkontrolujte si také zbytek povinné výbavy. Na autolékárničkách bývá uvedena doba expirace. Aktuálně koupená autolékárnička má dobu expirace 4 roky. Už ale neplatí, že byste museli celou autolékárničku po tomto datu vyhodit. Pokud je obsah autolékárničky čistý, obaly neporušené, můžete ji používat i po době expirace. Pokud něco chybí, musíte to do autolékárničky co nejdříve doplnit. Autolékárničku uložte na dostupné místo, kam nesvítí přímé slunce. A zároveň ji dejte na místo, kde nehrozí vlhko. V osobních automobilech je volba uložení na vás.

O Angelo

Shlédněte také

Elektronická dálniční známka v České republice

Elektronická dálniční známka v České republice: Modernizace cestování po dálnicích Od 1. ledna 2021 prošel …