Placení výživného je zákonnou povinností, kterou není radno podceňovat. Pokud jste se dostali do situace, kdy jste výživné neplatili a váš bývalý partner na vás podal trestní oznámení, hrozí vám vážné právní důsledky, včetně trestního stíhání. Jak v této situaci postupovat a minimalizovat negativní následky?
Co vám hrozí za neplacení výživného?
Neplacení výživného může být dle trestního práva klasifikováno jako trestný čin zanedbání povinné výživy podle § 196 trestního zákoníku. Jestli výživné neplatíte déle než čtyři měsíce, může vám hrozit trest odnětí svobody až na jeden rok. A pokud se neplacení protáhne na delší dobu nebo vznikne vysoký dluh, trest může být ještě přísnější. V takto vážné situaci se doporučuje obrátit se na zkušeného advokáta. Právník vám pomůže zhodnotit situaci, připravit obhajobu a případně podat návrhy na odklad nebo splátkový kalendář.
Jak minimalizovat následky?
Jestli je to možné, co nejdříve uhraďte celý dluh nebo jeho část. Český právní systém umožňuje tzv. účinnou lítost – pokud dlužné výživné zaplatíte dříve, než dojde k rozhodnutí soudu, trestní stíhání může být zastaveno.
Zkuste se také domluvit s druhým rodičem dítěte na splátkovém kalendáři nebo stažení oznámení. I když trestní oznámení již bylo podáno, dohoda o platbách může ovlivnit postoj soudu.
Pokud jste neplatili výživné z objektivních důvodů (například ztráta zaměstnání, nemoc, jiná závažná okolnost), shromážděte důkazy o své situaci. Mohou to být výpisy z účtu, potvrzení o nezaměstnanosti, lékařské zprávy apod. Tyto dokumenty mohou u soudu pomoci zmírnit případný trest.
Návrh na snížení výživného
Nejlepší je však takové situaci předejít. Pokud se vaše finanční situace výrazně zhoršila, je vhodné zavčasu podat k soudu návrh na snížení výživného. Soud může zohlednit vaše aktuální příjmy a přizpůsobit částku vašim možnostem.