Domů / Novinky / Chystáte se do Rakouska? A rakouskou dálniční známku už máte?

Chystáte se do Rakouska? A rakouskou dálniční známku už máte?

Cestovat v Rakousku po dálnicích, nebo je objíždět? Tuto otázku si před příchodem letní sezony, která se blíží, pokládá spousta motoristů. Ti, kteří mají v plánu dovolenou u našich jižních sousedů, popřípadě Rakouskem budou jen projíždět, tedy určitě.

Rakouské stejně jako další evropské dálnice včetně těch českých jsou zpoplatněné. A spolu s nimi i tamní rychlostní komunikace a vybrané tunely. A na šesti místech se platí i mýtné. Projet Rakouskem pak vyjde na nemalý peníz. Není se čemu divit, že řidiči uvažují o tom se placeným úsekům vyhnout, zkrátka je objet.

Objíždět, nebo platit?

Pro odpověď na tuto otázku budete muset trochu počítat. Spočítat si délku objízdných tras a množství benzínu, které na nich vaše vozidlo spotřebuje. Za ten totiž při současných cenách pohonných hmot můžete zaplatit více, než na kolik vás dálniční známka Rakousko vyjde. A spolu s ní i jízda tunely a mýtné. Nehledě na to, že se vám objízdná trasa může pěkně prodloužit.

Druhy dálničních známek

Rozhodli jste se neztrácet čas a do rakouské dálniční známky investovat? Správně děláte. Pořídit si ji můžete hned na několika místech. Nejpohodlnější a nejrychlejší je její koupě na internetu (například na atvignette.at/cs). Postup nákupu je stejný jako u koupě české dálniční známky. Do systému zadáte stát, ve kterém je vozidlo registrováno, jeho SPZ, délku a začátek její platnosti. Pak už stačí jen známku zaplatit. Zvolíte-li platbu kartou, bude rakouská dálniční známka aktivována do třiceti minut po platbě. V případě platby převodem se aktivace může protáhnout na několik dní.

Odložení platnosti

Dobrou zprávou je, že zakoupená rakouská dálniční známka online může mít odložený začátek platnosti, a to i o několik měsíců. To umožňuje její zakoupení s dostatečným předstihem. Nic se ale nestane, když tak neučiníte. V nejhorším případě si ji zakoupíte těsně před vstupem na rakouské území, ať již v kiosku na hranicích, nebo na příhraniční benzinové pumpě.

O Angelo

Shlédněte také

4 faktory, které ovlivňují správný výběr dobíjecí stanice pro elektromobil

Chcete mít dobíjecí stanici doma nebo ve své firmě? Od každé jistě budete očekávat něco …