Jeli jste někdy po dálnici bez dálniční známky? V minulosti vám to možná prošlo, ale teď už se to zkoušet opravdu nevyplatí. Současné systémy kontroly řidičů jsou totiž daleko důmyslnější a projet celý úsek po dálnici bez kontroly by se vám vůbec nemuselo podařit.
Dálniční známka je v Česku na zpoplatněných úsecích požadována po všech motorových vozidlech s nejméně 4 koly, která mají největší povolenou hmotnost maximálně 3,5 t. Větší auta podléhají mýtnému.
Máme i denní dálniční známky
Tytam jsou doby, kdy se dálniční známky kupovaly na benzince. Dnes jsou kupóny elektronické, takže si je pohodlně objednáte třeba i z mobilu už ve chvíli, kdy jste vyrazili na cestu – měl by to samozřejmě dělat spolujezdec, nikoliv řidič za jízdy. K dispozici je roční dálniční známka, měsíční, 10denní a jednodenní. Ve chvíli, kdy známku kupujete, si vybíráte počátek její platnosti, ten lze odložit až o 30 dní. Konec platnosti je uvedený vždy na potvrzení, které dostanete při úhradě ceny známky.
Jak vysoké jsou pokuty?
Kontrola dálniční známky se provádí dvěma způsoby. Buď můžete na dálnicích potkat hlídková vozidla, která jsou vybavená kamerovým systémem na rozpoznávání SPZ, nebo se policie může připojit vzdáleně ke kontrolním branám, které taktéž rozpoznávají SPZ automaticky pomocí kamer. Ještě jednou variantou je kontrola na parkovištích a odpočívadlech, ta je ale méně častá.
Pokud budete odhaleni na zpoplatněném úseku bez platné elektronické dálniční známky, hrozí vám pokuta až 20 000 Kč. Když uvážíte, že roční cena dálniční známky 2025 je 2 440 Kč, riskovat se vážně nevyplatí. Eko vozidla jsou od dálniční známky osvobozená (elektromobily), nebo mají nižší cenu (auta na zemní plyn, biometan, hybridy). A nemějte strach, kontrolní orgány velmi dobře poznají také fakt, zda je vaše vozidlo osvobozeno od povinnosti dálniční známky. Pokud se budete tvářit, že jste osvobození, ale není to pravda, výše pokuty se může vyšplhat až na 100 000 Kč.