Domů / Novinky / Kupujete ojeté auto? Ověřte si ho!

Kupujete ojeté auto? Ověřte si ho!

Každoročně se v Česku prodá několik stovek tisíc ojetých vozidel. Počet aut dovezených ze zahraničí není tak vysoký, většina jich pochází z ČR. To ale neznamená, že jsou to vždy poctivě prodávané vozy. Prodejci se snaží vydělat na nich více, a tak přetáčí tachometry a provádí další drobné úpravy.

Vyrobit ze starého automobilu auto, které vypadá jako nové, není až tak složité. Přetočí se tachometr, opraví údaje v dokladech, vše se pořádně vyleští, případně nakoupí nové potahy nebo světla a je vyřešeno. S minimální investicí stoupne hodnota automobilu o desítky tisíc. Nevěříte?

Společnost Cebia, která se zabývá prověřováním původu a historie ojetých vozidel, provedla takový malý průzkum a zjistila, jak je to snadné. Na jejich microsite nechcivrak.cebia.cz se na to můžete sami podívat. Mají tam ukázkový příklad auta, jehož původní hodnota je 95 000 Kč. Po drobných úpravách za cca 20 000 Kč se vyšplhá až na 195 000 Kč. Čistý zisk tedy činí 80 000 korun.

Jak se nenechat napálit?

Pečlivě si prohlédnout auto i doklady k němu rozhodně nestačí. Pouhým okem úpravy nepoznáte. Šikovný prodejce předchozí stav dobře zamaskuje a dokáže se tvářit, že je všechno v pořádku. Odpoví vám na všechny otázky a bude vám bez problémů lhát do očí. Platí tady zlaté pořekadlo – Důvěřuj, ale prověřuj.

Stačí vám znát VIN kód vozidla, který najdete v malém i velkém technickém průkazu a rovněž na několika místech přímo v autě (obvykle například v motorovém prostoru a pod čelním sklem). Toto číslo pak zadáte na internetu na www.zkontrolujsiauto.cz a zjistíte, zda vám prodejce říkal pravdivé údaje. Společnost Cebia totiž spolupracuje s mnoha firmami po celé EU, které s ní sdílí svá data. Snadno se tak dozvíte, odkud auto pochází, v jakém bylo servisu atd. Čím barvitější historii má za sebou, tím více záznamů dostanete.

Mimochodem Cebia se ve své sérii videí zabývá i tématem zfalšování VIN kódu. Je to trochu složitější práce, ale dá se to. Podívejte se sami na nechcivrak.cebia.cz.

O Angelo

Shlédněte také

Elektronická dálniční známka v České republice

Elektronická dálniční známka v České republice: Modernizace cestování po dálnicích Od 1. ledna 2021 prošel …