Domů / Zajímavosti / Co znamenají zkratky automobilů

Co znamenají zkratky automobilů

K pojmenování svých modelů přistupují automobilky různým způsobem. Některé dávají číselné údaje, jiné libozvučná jména. S tím jak se jednotlivé modely i dále vyvíjí, přibývají k jejich jménům také další zkratky. Máte tak například Golf GTI, Octavii RS či Mercedes AMG. Co tyto zkratky znamenají?

AMG

AMG platí za sportovní divizi značky Mercedes-Benz. Zkratka je spojení slov Aufrecht Melcher Grosaspach, což jsou příjmení zakladatelé společnosti vzniklé v letech 1967, ke kterým se přičetlo také rodné město jednoho z nich. Společnost AMG působila z počátku jako samostatný subjekt, ale poté byla Mercedesem pohlcena a ten používá její název pro své nejostřejší náboje.

C-HR

C-HR je poměrně vtipná zkratka, protože její význam neznají ani její tvůrci od Toyoty. Dá se vyložit jako coupé high rider, tedy zvýšené kupé, popřípadě jako cross hybrid revolution.

GT

Automobilkami velmi oblíbená zkratka, která se originálně používala u sportovně střižených automobilů, které byly určeny na dlouhé přejezdy, odtud také Gran Turismo. Ovšem takové BMW touto zkratkou označuje svůj velkoprostorový model – 2 Gran Tourer. Později pak byla zkratka doplňována i o další písmenka v nejrůznějších významech. Například GTS u Porsche coby Gran Turismo Sport či GT-R u Nissanu coby Gran Turismo Racing.

RS

Nám velmi dobře známá zkratka, která se používá i u modelu Octavia. Používá jí však mnoho dalších výrobců a většinou se objevuje u sportovně střižených modelů. Většinou se jedná o zkratku Rallye Sport u německých kolegů pak Rennsport, tedy motorsport. Jen Renault tuto zkratku pojal vyloženě po svém a prezentuje jí jako Renault Sport.

SRT

Tato zkratka je spjata s modely značky Dodge, ovšem našli bychom jí i u Jeepu či Chrysleru. Jedná se o označení pro Street Racing Technology. Dodnes jí najdeme převážně u modelů Dodge, a značí, že jde motorově opravdu do tuhého.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …