Domů / Inzerce / Jak zjistit hodnotu vozidla, která je jedním z parametrů pro uzavření pojistky?

Jak zjistit hodnotu vozidla, která je jedním z parametrů pro uzavření pojistky?

Víte, kolik právě teď stojí vaše auto? Je všeobecně známo, že reálná cena vozu se s postupem času proměňuje. Zpravidla klesá, což hraje přirozeně roli zejména ve chvíli, kdy ojetý vůz kupujete či prodáváte. Nicméně cena vozidla je rovněž jedním z parametrů, které nemalou měrou ovlivňují výslednou podobu pojištění auta zejména u havarijního pojištění. Jak tedy zjistit, jaká je skutečná a aktuální cena vašeho auta, abyste si mohli optimálně nastavit jeho pojistku?

Jak zjistit cenu ojetého vozu?

Cenu vozu ovlivňuje značná řada proměnných: a to jak jeho značka, typ, rok výroby, motorizace či úroveň výbavy, tak i jeho technický stav, počet ujetých kilometrů i případné drobné či větší karamboly, které má za sebou. Všechny tyto aspekty je proto třeba vzít v úvahu, chcete-li určit tzv. zůstatkovou cenu auta, tedy hodnotu vozidla po určité době od jeho uvedení do provozu. Pro laika se ovšem může jednat o poměrně složitou operaci, u níž není na škodu poradit se s odborníky.

Jednou z možností je tak nechat vůz prohlédnout a ocenit v některém z prověřených autoservisů, kde budou mít srovnání s podobnými vozy a znají aktuální ceny na trhu. Někdy ale mohou odhad ceny ovlivňovat i vlastní zájmy obchodníka, tudíž výsledně odhadnutá cena může být nižší, než ve skutečnosti je.

Tohoto rizika se můžete vyvarovat, pokud využijete služeb některé ze specializovaných nezávislých firem, které se odhady cen a prověřováním technického stavu vozů zabývají. Za odhad v takovém případě zaplatíte pár stovek, případně jednotky tisíc korun, nicméně za své peníze získáte poměrně přesný údaj o skutečné hodnotě svého auta.

Pokud byste stáli o přesné vyčíslení ceny, můžete se také obrátit na odborného znalce, který umí (přirozeně opět za úplatu) poskytnout kvalifikovaný odhad a vystavit k němu i oficiální potvrzení.

Jak na odhad ceny vozu svépomocí a on-line?

Jedním z prvních kroků, které bude dobré učinit, pokud se rozhodnete provést odhad ceny svého ojetého auta svépomocí, je porozhlédnout se po internetové nabídce bazarů: na základě cenového rozpětí u vozů, které se svým typem, stářím a nájezdem nejvíce blíží vašemu vozu, získáte rámcovou představu, v jaké cenové relaci se cena toho vašeho bude pohybovat.

Na webu najdete také různé kalkulačky pro výpočet ceny a hodnoty vozidla, nicméně v mnoha případech se jedná spíše o marketingové nástroje prodejců aut a autobazarů, takže výsledné ocenění bude jen velmi přibližné.

Také v digitálním světě lze ovšem narazit na poměrně spolehlivý nástroj, který řidičům pomůže odpovědět na otázku, jakou cenu zadat při sjednávání nové pojistky pro své vozidlo. Cenu ojetého vozu lze totiž v dnešní době zjistit on-line i podle VIN kódu, a to například prostřednictvím mobilní aplikace Carolina. Aplikace, která je v základní verzi zdarma, představuje praktickou, snadnou a rychlou cestu, jak získat přesnější představu o skutečné ceně.

Dalším spolehlivým zdrojem je například AUTOTRACER od společnosti Cebia. Po zadání VIN vozidla získáte během několika málo okamžiků nejen ocenění vozidla, ale i přehled jeho historie.A vhodné pojištění se správnou zůstatkovou cenou vozu si pak můžete podobně snadno a on-line sjednat třeba na webu pojišťovny Kooperativa.

O Angelo

Shlédněte také

Úloha záclon a bytového textilu v interiéru není pouze estetická. Plní také praktické funkce

Při zařizování svého obydlí si každý dává důraz na to, co se mu líbí. Někdo …