Pokud milujete ve svém voze dokonalý zvuk, nejenom že budete potřebovat výkonný zesilovač a kvalitní reproduktory, ale je dobré také popřemýšlet nad tím, zda budete nebo nebudete takzvaný kapacitor. Nejprve se podíváme na to, o co se jedná a k čemu vlastně toto zařízení slouží.
Co je to kapacitor?
Jedná se o větší součástku, kterou bychom mohli tvarově přirovnat ke kondenzátoru. Pochopitelně k většímu, než který známe z běžných zařízení. Unikátem kapacitoru je to, že do něho přichází a stejně tak i vychází napětí. Jeho úkolem je především dorovnávat hodnotu napětí. Kapacitor může být nabitý, a pokud vstupní napětí je menší, tak ho dorovná a dále pošle správnou hodnotu . Funguje ale i na opačném principu. Když do něho vstupuje napětí větší, postará se o to, aby to výstupní bylo správné. Obojí se děje především při nastartovaném motoru, při jeho špičkách. Pomocí kapacitou lze tedy zajistit, že do dalších zařízení, které využíváte hlavně v souvislosti s dokonalým zvukem, půjde vždy přesně takové napětí, jako má být.
Budete kapacitor potřebovat?
Zajímá vás, zda budete kapacitor potřebovat? To záleží na tom, jakou hi-fi výbavu ve svém voze plánujete. Pokud kupujete běžný dvoukanálový zesilovač, není jeho využití nutné a bez problému se bez něho obejdete. Jinak je tomu v případě velmi výkonných zesilovačů, které mají více jak 500 W RMS. U nich už je využití kapacitoru v podstatě nezbytností, a tak byste měli myslet na nutnost jeho pořízení. Pokud byste ho neměli, může dojít k tomu, že vlivem kolísání napětí může zesilovač krátkodobě špatně fungovat, což se zcela logicky neprojeví na ničem jiném, než na výsledné kvalitě zvuku ve vašem voze.
Jak na zapojení?
Již víte, zda ho budete, nebo nebudete potřebovat. Pokud ano, podívejme se i na to, jak ho správně zapojit. Nejprve je nutné jeho nabití – ideálně pomocí doutnavky, nebo pomocí odporu. Jakmile k jeho nabití dojde, již můžete přistoupit k plnohodnotnému zapojení. To naštěstí není nijak složité. Je třeba ho bezpodmínečně zapojit na dráhu napájecího kabelu, který vede do zesilovače. Spolu s tím je nezbytností jeho ukostření, což v automobilech není zase až tak velký problém. Pokud si na dané zapojení netroufáte sami, můžete využít služeb profesionálů. A to buď tam, kde si hifi příslušenství kupujete, nebo můžete oslovit jakéhokoliv autoelektrikáře. Mějte na paměti, že ten by měl tento úkon zvládnout jednoduše a pochopitelně také celkem rychle.
Při zapojování nezapomínejte ještě na další nezbytnost, kterou je vzdálenost od zesilovače. Zde platí jasné pravidlo – čím je daná vzdálenost kratší, tím lépe. Rozhodně není doporučováno zapojovat kapacitor dále, než je 30 centimetrů od zesilovače, který subwoofer pohání. Jedině tak budete mít jistotu, že dokonale splní svou funkci a napětí bude vždy takové, jaké má bát.