Domů / Inzerce / Kolik je v Česku dobíjecích stanic pro elektromobily?

Kolik je v Česku dobíjecích stanic pro elektromobily?

Elektromobily nabírají na popularitě. Budete je ale mít kde nabíjet? O tom, kolik je v Česku nabíjecích stanic, si povíme v článku.

Někteří na ně nadávají, jiní je milují. Jedna věc se ale popřít nedá – elektromobily jsou na vzestupu. Postupem času bude růst počet majitelů těchto aut i v Česku. A to znamená, že bude potřeba vystavět nabíjecí stanice pro elektromobily. Nebo jich je dostatek?

Nabíjení elektromobilů v Česku

Odpověď asi všichni znáte. V Česku zatím není tolik nabíjecích stanic, aby mohly ukojit rostoucí poptávku. V tuto chvíli jich najdete zhruba 400. Pro necelých 3 tisíce automobilů to zatím zřejmě stačí. Pokud ale chceme, aby si elektromobily pořídilo větší množství lidí, bude se muset infrastruktura výrazně rozšířit.

Akumulace energie do baterií elektromobilů je sice dostačující na několik set kilometrový dojezd, čas od času ale potřebuje dobít. Ministerstvo dopravy se tedy rozhodlo během příštích let podpořit jejich výstavbu z operačního programu Doprava. Jen s jeho pomocí by mělo v naší zemi během čtyř let vyrůst dalších 500 rychlonabíjecích stanic.

Bateriových úložišť vznikne více

Na bateriové úložiště elektromobilů se budou chtít zaměřit i soukromí dodavatelé elektrické energie. Jedna taková ke konci roku uvedla do provozu nabíječku v Českém Krumlově. Další projekty jsou pak připraveny pro České Budějovice, Lednici, Frymburk, Třeň či Hatě u Znojma.

Pokud máte zájem, můžete si postavit vlastní nabíjecí stanici. Nejedná se sice o nic levného, jestliže ale budete poskytovat službu i ostatním majitelům elektromobilů v okolí, nejspíše by se mohla vyplatit. Nabíjecí stanice pro elektromobily nabízí společnost Trienergo. Ta s vámi projedná všechny potřebné detaily, dohodne se na ceně a dalších potřebných věcech pro montáž. V případě zájmu dokáže zajistit i úsporu elektrické energie u vás doma s pomocí fotovoltatické energie. Na její instalaci navíc můžete dostat dotaci od státu.

O Angelo

Shlédněte také

4 faktory, které ovlivňují správný výběr dobíjecí stanice pro elektromobil

Chcete mít dobíjecí stanici doma nebo ve své firmě? Od každé jistě budete očekávat něco …