Domů / Lotus / Lotus vstane z mrtvých

Lotus vstane z mrtvých

Čínská automobilka Zhejiang Geely Holding Group plánuje obří investici 1,5 miliardy liber, tedy zhruba 43 miliard korun. Peníze budou určené pro automobilku Lotus a její oživení.

Oprášení Lotusu

Geely momentálně těží z podobné investice do automobilky Volvo. Pro Lotus by chtěla postavit nový výrobní závod a vývojové centrum. Zároveň zvažuje odkoupení akcií a navýšení na 51% podíl ve společnosti společně se svým partnerem Etika Automotive, která vlastní zbývající akcie.

Geely získala svůj akciový podíl v Lotusu od malajské automobilky Proton Holding Ioni, když zakoupila necelou polovinu v Protonu. Po akvizici zakladatele firmy Li Šu-Fu  uvedl, že pro společnost je momentálně prioritou to, aby byl ziskový a aby byl schopen udržet krok s technologickými trendy a umělou inteligencí. Zároveň by také chtěla vyrábět Lotusy v Číně.

Geely by se ráda dostala na takovou úroveň, aby mohla představovat konkurenci pro takové společnosti jako je Toyota nebo Volkwagen. V roce 2010 zakoupila Volvo za 11 miliard amerických dolarů a začala s rozsáhlou investicí do továren a oživení značky. V únoru se pak společnost stala největším akcionářem značky Daimler s podílem téměř 10%.

Fáze oživování

Proces oživování bude mít několik fází. První bude ve znamení oživování závodu, kdy by do továrny mělo být najmuto nových 200 techniků. Další fáze se pak bude týkat samotné továrny v Británii, do které by měly přitéct nemalé peníze a bude postaveno také inovační centrum. Geely doufá, že se Lotus podaří dostat na takovou úroveň, aby byl schopen konkurovat značkám jako Porsche či Ferrari.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O SV

Shlédněte také

Lotus pátrá po svém Grálu

Automobilka Lotus byla v nedávné době koupená Čínskou Geely a vypadá to na jeho znovuoživení. K úplné …