V automobilu, na který nemáte sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, nesmíte vyjet na veřejné silnice, protože se tím vystavujete riziku vysokých pokut. Pokud byste navíc s nepojištěným automobilem způsobili dopravní nehodu, museli byste veškeré náklady hradit z vlastní kapsy, což opravdu není legrace, protože mnohdy se částka vyšplhá do statisíců korun.
Povinné ručení, respektive zákonné pojištění vozidla, ukládá zákon č. 168/1999 Sb., podle něhož musí mít každé motorové vozidlo jezdící po pozemních komunikacích sjednané řádné pojištění.
Zelená karta je alfou a omegou
Okamžitě po uzavření pojistné smlouvy vám pojišťovna vystaví takzvanou zelenou kartu, která potvrzuje zaplacení zákonného pojištění. Zelenou kartu je nezbytné mít při každé jízdě automobilem u sebe, neboť v okamžiku, kdy vás zastaví dopravní policie, musíte zelenou kartu předkládat. Pokud ji hlídce neposkytnete, dostanete pokutu. Zelená karta je zároveň mezinárodní doklad, a tak ho musíte mít u sebe i v případě, že cestujete do zahraničí.
Bez pojištění dostanete pokutu až 40 000 korun
Jestliže nebudete mít sjednané povinné ručení, nebo ho budete mít propadlé, hrozí vám pokuta ve výši až 40 000 korun. Nicméně v zahraničí může být částka mnohem vyšší. Dále jako neplatič budete muset za každý den bez povinného ručení platit do Garančního fondu, přičemž částka se pohybuje v rozmezí od 20 do 300 korun.
Ještě malé upozornění na závěr. Obezřetní buďte i při nákupu vozidla. U úplně nového automobilu, pro který si půjdete do automobilového salonu, problém není, avšak potíže nastávají u ojetých vozidel. Kupní smlouva o prodeji motorového vozidla musí být řádně sepsaná a nesmí v ní být žádné právní kličky, na což si dejte pozor, protože ne všichni prodejci tato pravidla dodržují.