Domů / Novinky / ALU kola: Jaké přinášejí výhody oproti plechovým diskům?

ALU kola: Jaké přinášejí výhody oproti plechovým diskům?

Při provozu osobního automobilu ovlivňuje jeho chování na silnici a jízdní vlastnosti celá řada aspektů. Jedním z nich jsou také disky, které chrání kola vozidla. Mnozí řidiči je pořizují jen dle estetického hlediska, ale zapomínají na fakt, že mají za cíl právě chránit některé z dalších částí auta. Jaký typ disků zvolit, aby vaše vozidlo fungovalo správně?

Na výběr jsou dnes v obchodech kromě klasických plechových disků také hliníkové varianty známé jako ALU kola. Jejich srovnání přináší několik rozdílů, které mohou ovlivnit váš konečný nákup v obchodě, případně internetovém eshopu.

Design a výdrž

Hliníkové disky jsou moderním prvkem, pořizuje si je stále více majitelů osobních automobilů. Největším důvodem bývá jejich atraktivní vzhled. Vypadají poměrně elegantně, a to zejména u sportovně laděných vozidel. Existují však i praktické důvody, proč se investice do nich vyplatí.

Zatímco plechové disky se poměrně často otlučou a deformují, ALU kola jsou v tomto ohledu daleko trvanlivější. Je sice pravdou, že jejich pořízení vás vyjde o něco dráž, vzhledem k delší životnosti materiálu se však náklady oproti plechovým diskům navrátí, protože je jednoduše budete používat delší dobu, a tím pádem nebude nutné tak brzy kupovat nové disky.

Záleží na ročním období

ALU kola vycházejí lépe hlavně v letních měsících, kdy umožňují snazší pronikání vzduchu k brzdovému systému. Nedochází tak k jeho přílišnému přehřívání, což je u běžných plechových disků jedním z častých důvodů, proč vozidlo hůře brzdí a je nutné brzdy opravovat a měnit v servisu.

Disky mají za cíl chránit kola, brzdy a další části před přílišným zanášením od prachu a dalších nečistot. V tomto směru je rovněž nutné zvažovat, zda zvolit plechy nebo elektrony. Každopádně je vhodné v zimě používat disky s plnými poklicemi. Tím se minimalizuje riziko zanesení brzdového systému od prachu, bahna či štěrku, který silničáři sypou na sníh, aby silnice byla lépe sjízdná i za špatných klimatických podmínek. Právě štěrk bývá častou příčinou poškození brzd, což je však způsobené nevhodně zvolenými disky. Ideální je, pokud v garáži máte oba typy disků, případně jejich různé alternativy. Díky tomu je můžete střídat nejen dle ročního období, ale třeba i jen z pouhých estetických důvodů, máte-li na to zrovna chuť.

Lehké disky snižují náklady na provoz auta

Pakliže zvolíte ALU kola, může se to pozitivně projevit na jízdních vlastnostech vozidla. V porovnání s plechovými disky jsou totiž vyrobená z výrazně lehčích materiálů, díky čemuž se snižuje celková hmotnost automobilu. Logicky pak auto při jízdě nespotřebovává tolik paliva, což se projeví na menších nákladech při provozu. Automobil se díky tomu také lépe chová na vozovce, je snadněji ovladatelný, což poznáte při otáčení volantem. Jednoduše se zlepšují jízdní vlastnosti a vy tak máte větší komfort během řízení.

Nákup lze provést jednoduše online, buďte ale opatrní

ALU kola i klasické plechové disky pořídíte nejen v kamenných prodejnách. Běžně jsou už k dostání i ve vybraných internetových obchodech. Vždy si při nákupu online všímejte, jaké údaje u nich prodejce uvádí. Důležité jsou hlavně správné rozměry disků, ale samozřejmě i délka záruky a cena. Je praktické volit produkty od známých výrobců nebo přímo od jejich dodavatelů do ČR (např. Alukola-obchod.cz nebo pro velkoobchod Racing-line.cz). U nich máte daleko větší jistotu, že zakoupíte skutečně kvalitní zboží, které bude mít veškeré potřebné náležitosti. Dobrý internetový prodejce by vám měl být rovněž schopný poradit s výběrem skrz kontaktní formulář, případně třeba po telefonu. A nevíte-li si rady, nebojte se jít zeptat odborníků do nejbližšího servisu. Jistě vám rádi řeknou, zda je lepší zvolit tu či onu variantu disků.

O Angelo

Shlédněte také

Elektronická dálniční známka v České republice

Elektronická dálniční známka v České republice: Modernizace cestování po dálnicích Od 1. ledna 2021 prošel …