Elektromobily mají před sebou zářnou budoucnost. Už teď jsou poměrně populární, k vrcholu jim ale stále něco chybí. Co je k poslednímu krůčku potřeba?
Elektrické automobily nabírají na popularitě. Jejich masový rozjezd ale brzdí krátký dojezd a nedostatek nabíjecích stanic. Nabíjecí stanice se sice pomalu staví, první jmenovaný problém ale ještě nikdo efektivně nevyřešil.
Budoucnost automobilového průmyslu
Asi nemusíme diskutovat o tom, že budoucnost automobilového průmyslu je v elektromobilech. Ty jsou sice teprve na úplném začátku, je ale jen otázkou času, kdy se stanou dominantní součástí na trhu. Zřejmě k tomu ještě povede dlouhá cesta, protože vlastnosti elektromobilů stále nejsou optimální. Pokud se ale zapracuje na dojezdové vzdálenosti, brzy by se zájem řidičů mohl výrazně zvýšit.
Na řešení, které odstraní problém s krátkou dojezdovou vzdáleností, už se ale postupně pracuje. Aktuálně několik automobilek pracuje na tom, aby bateriové úložiště uvnitř automobilu bylo schopné napájet auto alespoň 500 km. A pomocí optimalizace procesů se to zatím daří. Jedna z tuzemských automobilek dokonce přišla na způsob, jak upravit bateriový management, aby elektromobil dojel dál než většina jeho konkurentů.
Optimalizovaná baterie
Aby mohla být baterie výkonnější, musely by se uvnitř jinak uspořádat články akumulátoru. U efektivních baterií je tak využívána kombinace zapojení. Články jsou tak zapojeny nejen sériově, ale také paralelně. S nadsázkou by se dalo říct, že na první pohled připomínají plátky čokolády. I pro laika je tedy snadné poznat, která baterie nabízí vyšší výkon.
U elektromobilů je navíc potřeba, aby měl řidič přístup k dostatečně rychlému nabíjení. Některé nabíjecí stanice pro elektromobily by tak mohli umožnit řidičům nabíjení až při napětí 400 voltů. Díky tomu dojde k rychlejšímu doplnění energie a kratší prodlevě. Vyšší kapacita baterie ale dobu nabíjení zřejmě naopak prodlouží.