Domů / Zajímavosti / Čtyřicetiletá vláda končí, Ecclestone dojel do finiše

Čtyřicetiletá vláda končí, Ecclestone dojel do finiše

Muž, který vytvořil během čtyř dekád celosvětově známou sportovní událost neodmyslitelně spjatou s rychlými auty a díky kterému se ze závodů F1 stala prestižní soutěž sledována milióny lidí. Práce Bernieho Ecclestona jako generálního ředitele v čele holdingu F1 končí.

Neúspěšný závodník, skvělý manažer

Ecclestone se narodil v roce 1930 do rodiny anglického dělníka. V padesátých letech se snažil prorazit jako závodník a zúčastnil se dvou Grand Prix, ani na jedné se však nekvalifikoval do hlavního závodu. I přes neúspěchy přímo na okruhu u motosportu zůstal a začal se angažovat jako manažer závodních týmů. V sedmdesátých letech získal vliv v F1, který využil k popularizaci tohoto sportu, díky reklamě vydělával na jeho značce a dostal jej mezi jedny z nejsledovanějších závodů současnosti.

S novým vedením čerstvý vítr do plachet

V posledních měsících nastalo pro F1 období změn. Nejdříve Mezinárodní automobilová federace FIA schválila prodej Formule1 americké společnosti Liberty Media. Tato společnost již dříve odkoupila první část podílu a v prvním měsíci roku 2017 byla transakce dokončena a z Liberty Media se stal majoritní vlastník.

Liberty Media potvrdila 3 klíčové osoby, které se objeví v čele královny motosportu. Prvním je Chase Carey, dvaašedesátiletý byznysmen, místopředseda 21st Century Fox a velký sportovní nadšenec, je nyní nejen předsedou představenstva, ale také generálním ředitelem. S vedením mu budou pomáhat dva výkonní ředitelé. Po obchodní stránce to bude Sean Bratches, v minulosti působící v ESPN (americký sportovní kanál), který by měl velet marketingu, sponzorování a komunikaci s partnery. Bratches se chce například více zaměřit na větší zapojení fanoušků pomocí digitálního světa. Na místo druhého výkonného ředitele, starajícího se o sportovní stránku F1 nastoupí Ross Brawn, který se vrací zpět do světa královny motosportu. Mezi jeho pravomoci bude patřit i tvorba pravidel. Ecclestone však ve F1 zůstává, získal pozici čestného předsedy, jehož funkce je hlavně poradní. S novým vedením přijdou nové inovativní myšlenky, trojice mužů se však shoduje na tom, že změny budou přicházet pomalu a jen v takovém množství, aby zachovaly podstatu Grand Prix, jak ji známe.

Začátek sezóny v novém kabátě.

Formuli 1 čeká za necelé tři měsíce start nové sezóny. Tento ročník můžeme prohlásit za revoluční, a to nejen díky novému vedení F1, ale také kvůli změně pravidel technických parametrů. Očekává se zrychlení jednotlivých závodů až o 5 sekund na kolo díky širším pneumatikám a aerodynamickým změnám, které budou mít za příčinu i větší přilnavost vozů. Předpokládá se, že závody budou agresivnější, novější, jiné.

Změny však nenastanou jen po technické stránce, ale můžeme se těšit i na nový vývoj v poháru konstruktérů. Loňský ročník ovládl Mercedes, před stájemi Red Bull a Ferrari. Ale bude to v nové sezóně stejné? Red Bull bude těžit ze změny pravidel a jeho dva jezdci, rychlý Verstappen a zkušený Ricciardo, jsou esa v rukávu pro to, aby se tato stáj mohla stát kandidátem na nového leadera poháru konstruktérů. A jaké změny připraví Mercedes po odchodu čerstvého nositele mistrovského titulu závodů Formule 1 Nica Rosberga? Vydrží tlak, který s sebou nová sezóna přináší a obhájí tak titul v pohárů konstruktérů? Najdou jezdce, který převezme žezlo Rosberga a přivede Mercedes opět k titulu? Fanouškům rychlých kol a zvuků motoru nezbývá nic jiného než čekat na březnovou první velkou cenu, která se uskuteční na konci března na okruhu v australském Melbourne, kde začne šňůra 21 závodů. Na koho byste si vsadili jako na vítěze letošního ročníku Formule 1 na bet365?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …