Domů / Novinky / Investiční zlato trhá rekordy v prodeji! V čem je tak unikátní?

Investiční zlato trhá rekordy v prodeji! V čem je tak unikátní?

V posledních letech rapidně stoupla poptávka po investičním zlatu. Důvod je prozaický, jedná se totiž o jednu z nejvýhodnějších možností, kam vložit své volné finanční prostředky. Mnoho lidí využívá pro úschovu či zhodnocení úspor bankovní produkty. I to může být cesta, jak naložit se svými penězi. Je však důležité mít na paměti, že oběživo i prostředky na bankovních účtech ztrácejí v čase svou hodnotu kvůli inflaci. Proto se čím dál tím více lidí vydává jiným, bezpečnějším a výhodnějším směrem, a sice nákupem zlatých slitků a mincí. V následujícím článku se dozvíte, v čem je tento druh investování tak výhodný.

Pro investování do zlata vám stačí několik tisíc korun

Ačkoliv by se mohlo zdát, že investování do zlata si průměrně vydělávající člověk nemůže nikdy dovolit, opak je pravdou. V dnešní době se nabízí alternativy, díky kterým je nákup tohoto vzácného kovu dostupný téměř pro každého. Na trhu se dnes už nevyskytují jen těžké drahé cihličky, nýbrž také zlaté slitky malé gramáže a investiční mince. Hmotnost uvedených artiklů se pohybuje od jednoho gramu výše. Na základě gramáže a dalších parametrů, jako je především ryzost, se pak určuje prodejní cena daného kusu. Nejmenší slitky a mince vás přijdou na pouhých několik tisíc korun! Nemusíte tedy mít k dispozici miliony, ani statisíce, abyste si investiční zlato mohli dovolit. Jednotlivé mince a slitky můžete zakoupit buď samostatně, nebo v celé sadě, a to jednoduše na internetu.

Stálá hodnota v čase

Na rozdíl od všech světových platidel si zlato udržuje svou hodnotu v čase. Peníze v oběhu i ty na spořicích či jiných účtech podléhají inflaci, takže ať chcete nebo ne, v průběhu let jejich hodnota klesá. Investičního zlata se inflace netýká, proto je velice výhodné do něj vložit své volné prostředky. S jeho nákupem ale příliš neváhejte. Vzhledem k tenčícím se zásobám nevytěženého zlata na naší planetě je pravděpodobné, že jeho cena v následujících letech rapidně vzroste. I proto mnoho investorů volí v této době právě zlato pro uložení svých finančních prostředků. V budoucnu totiž může díky rostoucí míře vzácnosti dojít k velmi zajímavému zhodnocení.

Osvobození od daně

Kromě výhody spočívající v nulové inflaci je tento artikl zajímavý také tím, že je osvobozen od DPH, takže kupující při jeho pořízení zaplatí pouze skutečnou prodejní cenu a státu neodvádí vůbec nic. Jste-li navíc fyzická osoba, která investovala do zlatých mincí, pak za určitých okolností nemusíte v případě jejich prodeje platit ani daň z příjmu. Stačí, aby tyto mince splňovaly podmínky stanovené zákonem:

– Minimální ryzost: 900 tisícin

– Mince byly vyřazeny z oběhu po roce 1800

– Ve své době byly nebo stále jsou uznané jako zákonné platidlo

– Navýšení prodejní ceny je možné maximálně o 80 % z tržní ceny obsaženého zlata

Jaké jsou vhodné alternativy investičního zlata?

Kromě zlatých slitků a mincí je možné investovat úspory také do stříbra. Poptávka po tomto kovu sice klesá, jelikož zlato má do budoucna kvůli jeho větší vzácnosti lepší potenciál, nicméně i stříbro je drahý kov a nepodléhá inflaci, takže si drží svou hodnotu v čase. Je vhodnou alternativou především pro ty z vás, kteří nedisponují větším objemem volných finančních prostředků, jež nebudou v budoucnu na nic potřebovat, ale přeci jen by chtěli alespoň část svých úspor chytře uložit. Dejte si však pozor, stříbro na rozdíl od zlata není osvobozeno od DPH!

Pro investory, kteří mají vášeň pro numismatiku a rádi investují peníze do opravdu vzácných a cenných kousků, jsou na trhu k dostání unikátní sběratelské zlaté mince. Mezi ty nejoblíbenější v Čechách patří svatováclavské dukáty, jejichž parametry pro výrobu nastavil před dávnými časy sám Karel IV. Zpracování těchto mincí trvá několik týdnů, protože se jedná o velice detailní a náročnou práci. Z toho důvodu jsou produkovány v menším nákladu, takže jsou vzácnější a tím pádem také cennější.

O Angelo

Shlédněte také

Úsporné veřejné osvětlení nabízí ELMIK

Vyšší energetická účinnost i snižování ekologické stopy – nejen s tím přichází firma ELMIK za …