Domů / Inzerce / Jak odloučit vodu a olej ze stlačeného vzduchu a myslet při tom na ekologii

Jak odloučit vodu a olej ze stlačeného vzduchu a myslet při tom na ekologii

Výroba stlačeného vzduchu je odjakživa spojena i se vznikem kondenzátu. Každý vzduchový kompresor jej jako vedlejší odpadní produkt generuje a úkol majitele má být, snažit se zamezit škodám, které dokáže kondenzát způsobit. Ten navíc není vždy čistý, protože může obsahovat i olej a mechanické nečistoty. Naštěstí kvalitní úprava stlačeného vzduchu dokáže divy. Jak jí specifikovat, aby  kompresorovou soustavu spolehlivě odpadu zbavila?

Téma úpravy vzduchu je obrovsky široké. Různé provozy mají i různé požadavky na kvalitu stlačeného vzduchu a podle toho se odvíjí koncipování celého systému úpravy. Co se vlastně děje, pokud tento systém není správně konfigurován a nevyhovuje? Za prvé není splněna norma ISO 8573-1, zcela klíčové vodítko pro kvalitu stlačeného vzduchu. Jak je vzduch kvalitní v této normě určuje 7 tříd kvality. Každá třída má předepsaný maximální obsah pevných částic, vody a oleje. Pro různé aplikace a průtoky jsou požadovány různé třídy čistoty. Nižší nároky jsou například v autoservisech, ty nejstriktnější potom v potravinářství, chemickém průmyslu a ve zdravotnictví. Všechny provozy bez výjimky si ale musí poradit s odloučením vody a případně i oleje, pokud je v provozu olejový kompresor.

Jestli sledujete zprávy, určitě jste si mohli všimnout v posledních letech hned několika kauz spojených se znečištěním vody jinou látkou. Třeba ropou. Stačí její malé množství, aby bylo znečištěno obrovské množství vody. Je to z důvodu, že se ropa a voda dobře nemísí a podobně je na tom i olej. Ve skutečnosti může litr oleje kontaminovat 1 milion litrů vody tím, že se rozšíří po celém jejím povrchu. Zmíněná problematika se bezpochyby vztahuje i na olejové kompresory. Tím se dostáváme ke způsobům odloučení vody a oleje, jakmile projdou základní úpravou vzduchu – systémem filtrace vzduchu a sušičkou vzduchu. Vzniklý „závadný“ kondenzát tvořený mixem vody a oleje totiž nelze jen tak vypustit a vylít do kanalizace. Zničující dopad na životní prostředí by byl nevyhnutelný. Olejová skvrna, která se vytvoří po ustálení na povrchu vody, brání průniku kyslíku k rostlinám a zvířatům, která žijí ve vodě. Kromě toho olej ovlivňuje také izolační vlastnosti kožešin mnoha zvířat a devastuje odpuzovací vlastnosti ptačího peří.

Samotné sušičky vzduchu většinou již od výroby disponují odpouštěčem kondenzátu. Zabudované odpouštěče jsou většinou elektronicky řízené, automatické a mnoho sušiček, dnes i těch levnějších kondenzačních sušiček má samočistící, přímo řízený ventil. Tato výbava je samozřejmě mimořádně užitečná, ale zároveň nemusí zvládnout pokrýt celou kompresorovou soustavu a hlavně neřeší oddělení vody od oleje. Naštěstí v úpravě vzduchu existuje spousta dalších vychytávek. Zcela zásadní jsou cyklónové odlučovače a separátory voda – olej. Cyklónový odlučovač všechna další řešení pro odstranění kondenzátu zastíní svojí jednoduchostí. Pracuje pouze s gravitací a vířením. Jeho zařazení do kompresorové soustavy dokáže znatelně ulevit sušičkám vzduchu a filtrům, které následně nejsou tak namáhány. Cyklonový odlučovač má tedy schopnost šetřit náklady. To separátor voda – olej naopak šetří přírodu. Jeho zařazení je vhodné všude tam, kde je o odstranění kondenzátu a oleje ze stlačeného vzduchu postaráno, ale zbývá se zbavit oleje, aby šlo nezávadný kondenzát vylít do běžné splaškové kanalizace. Pokud majitel olejového kompresoru do jeho koupě neinvestuje, musí si najímat speciální firmy pro likvidaci znečištěného kondenzátu. Při separaci je možné olej z vody odstranit precizně. Klíčové je včas měnit náplně separátorů, nejčastěji tvořené aktivním uhlí a speciální PP filtrační vložkou.

Jak vše shrnout? Uvědomění, že pokročilá úprava vzduchu, obsahující cyklónové odlučovače a separátory oleje od vody, dokáže šetřit peněženku i přírodu, je vysoce motivující pro každého majitele vzduchového kompresoru. Výrobci, kteří se na tato zařízení specializují, jsou například Omega Air a Mark Compressors. S výběrem vhodné specifikace produktu vám určitě poradí některý z odborníků přes stlačený vzduch.

O Angelo

Shlédněte také

Úloha záclon a bytového textilu v interiéru není pouze estetická. Plní také praktické funkce

Při zařizování svého obydlí si každý dává důraz na to, co se mu líbí. Někdo …