Domů / Zajímavosti / Jak postupovat při prodeji ojetého auta?

Jak postupovat při prodeji ojetého auta?

Pokud jste se rozhodli prodat své auto, můžete jej prodat sami, nebo ho prodat do autobazaru. Využijte známé internetové stránky s vyšší návštěvností. Proces prodeje ojetého vozu si urychlíte pomocí našeho návodu.

Sestavení inzerátu

Uklizené a umyté vozidlo nafoťte z více stran, zvenku i zevnitř. Fotografie by měly být kvalitní. Popis inzerátu by měl obsahovat všechny parametry týkající se vozidla. Do popisu uveďte nedostatky, které auto časem získalo. Určete cenu vzhledem ke stavu vozidla. Udělejte si průzkum cen stejných vozidel na internetu. Můžete si dát auto i ohodnotit. Zájemce by si měl osobně prohlédnout a vyzkoušet.

Postup při prodeji ojetého auta

Připravte si písemnou prodejně-kupní smlouvu. Tato kupní smlouva na auto musí obsahovat všechny potřebné náležitosti. Pokud bude u podpisu smlouvy přítomen právník, stává se z něj svědek dodržení a podepsání smlouvy. Všechny body musí být odsouhlaseny oběma stranami. Vozidlo předáváte se vším, co je uvedeno ve smlouvě. Způsob platby musí být zaznamenán ve smlouvě.

Přepis vozidla

Daný přepis vozidla se liší podle toho, zda ojeté auto prodáváte v rámci okresu, nebo do okresu jiného. Ve stejném okresu se musí dostavit prodejce a kupující na úřad daného okresu.

Potřebujete mít:

 • žádost o odhlášení auta vyplněnou prodávajícím
 • žádost o přihlášení vozidla vyplněnou novým majitelem
 • osvědčení o registraci I. a II.
 • technický průkaz
 • doklad o pojištění původním majitelem
 • poplatek v hodnotě 800 Kč

Přepis vozidla může provést i původní majitel zmocněný kupujícím. Původní majitel auto odhlásí a nový majitel ho osobně přihlásí do 30 dnů od odhlášení vozu. Při prodeji auta do jiného okresu a jeho následném přihlášení musí být přítomni oba, nebo zplnomocněný původní majitel novým majitelem.

Odhlášení je bez poplatku a potřebujete:

 • žádost o odhlášení vozidla s údaji nového majitele
 • občanský průkaz
 • osvědčení o registraci II.
 • technický průkaz
 • potvrzení o pojištění

Po odhlášení obdržíte osvědčení o evidenci a technický průkaz. Do TP se zapíše nový majitel. Osvědčení o evidenci a TP je nutné předat novému majiteli. Udělejte si kopie dokladů pro zrušení pojistného. V pojišťovně si požádejte o předčasné zrušení pojistky. Budete potřebovat žádost o zrušení pojistného a kopii TP s údaji nového majitele. Pokud jste auto nevyužívali pro firemní účely a nebylo evidováno v obchodním majetku společnosti nebo OSVČ, neplatí se daň z prodeje auta.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …