Domů / Ostatní značky / Jak vyčistit digestoř, aby byla stále funkční

Jak vyčistit digestoř, aby byla stále funkční

Jak vyčistit digestoř, aby byla stále jako nová a maximálně funkční? To je otázka, kterou si kladou všichni uživatelé těchto šikovných pomocníků. Možností je několik a přemýšlet o tom je dobré už před koupí.

Jak vyčistit digestoř bez zbytečné námahy

Nikdo se nechce trápit drhnutím nepříjemné, mastné a lepkavé špíny, která ulpívá na filtrech odsavačů par.

Existují 3 druhy filtrů:

  1. kovový
  2. tukový
  3. uhlíkový – ten se dává do recirkulačních systémů, kde zachycuje pachy.

Při výběru digestoře je důležité zjistit, zda se tukové a uhlíkové filtry dají čistit nebo se musí vyměnit. Určitě stojí za to mít takové, které se jednoduše dají dát do myčky na nádobí. Pak je práce jednoduchá. K mytí je vhodný krátký cyklus s teplotou do 65°C.

Pokud uživatel neví, zda se součásti dají mýt v myčce na nádobí, je dobré najít návod k obsluze a vyhledat doporučení výrobce.

Kovová mřížka

Nejjednodušší na údržbu je kovová mřížka. Ta se dá mýt strojově téměř vždy a má obvykle stejnou životnost jako sám přístroj.

Uhlíková část

Vyčistit uhlíkový filtr je poněkud složitější, musí se postupovat s maximální opatrností, aby nedošlo k poškození. Obvykle bývá umístěn v rámu, ze kterého je ho nutné vyndat. V myčce na nádobí se musí mýt samostatně bez dalšího nádobí a je potřeba ho hned dokonale vysušit. Cyklus pro výměnu nebo vyčištění je cca 200 provozních hodin, což obvykle odpovídá dvěma až třem měsícům.

Tukové filtry

Některé digestoře mají kromě kovových mřížek, které zachytávají nečistoty a mastnotu, také tukové filtry z polyuretanové pěny nebo textilu. Některé z nich je možné mýt, jiné je potřeba vyměnit – obzvláště u levných spotřebičů. Mytí či výměna by měla nastat po cca 100 hodinách provozu, což je obvykle jeden až dva měsíce.

3 odlišné cesty k čistému odsavači par

Pokud není možné součásti mýt v myčce nebo není k dispozici, existují 3 možné způsoby, jak mít spotřebič stále čistý:

  1. čištění parou
  2. domácí čističe
  3. chemické prostředky

Který způsob čištění je použitý, záleží často na celkovém přístupu k životu. Někdo se s tím nepáře a vždy sáhne po chemii. Jiní lidé k tomu přistupují ekologicky a hledají cesty, jak se chemii vyhnout.

Pro snadnou práci je dobré přistoupit k čistění hned, když je patrné, že kovová mřížka se přestává lesknout. Pokud špína a mastnota není ještě zažraná, vyčistění je mnohem snadnější. Prostě čistit raději častěji a snáz než jednou za rok s obtížemi.

Parní čištění – jednoduché a snadné, bez dalších přípravků

Ten, kdo vlastní některý typ parního čističe, má údržbu přístroje snadnou a jednoduchou. Navíc nepotřebuje žádné další speciální nebo přírodní přípravky.

Horká pára snadno odstraní mastnou, lepkavou špínu velmi snadno. Pokud zanesení není extrémní, lze použít malou hubici s látkovým návlekem a tou přejíždět po kovových součástech.

Je-li znečištění velké, doporučuje se použít bodovou trysku s kartáčkem a uvolněnou špínu stírat utěrkou z mikrovlákna.

Opaření se bát nemusíte. Pára se při styku s předměty ochladí na méně než 40°C a práce je tak bezpečná.

Ingredience ze spíže

Uklízet lze jako za starých časů, kdy nebyla žádná speciální odmašťovadla.

Používají se takové ingredience, které má doma každý:

  • ocet
  • jedlá soda
  • sůl
  • citron
  • kyselina citronová
  • kypřící prášek do pečiva

Ocet při použití dost čpí, proto je vhodné ho nalít do sklenice, do které se přidají vonné bylinky nebo kůra z citrusů a nechá se 14 dní vyluhovat. Práce je pak příjemnější.

Jaké typy chemických prostředků lze použít

Chemických prostředků na čištění odsavačů par je celá řada. Výběr mnohokrát závisí na zvyklostech konkrétní hospodyně a často se dají použít prostředky, kterými se čistí trouby.

Velmi záleží, jak hodně jsou součásti špinavé. Zatímco uhlíkovou část je vhodné omývat pouze v horké vodě, na kovové prvky lze použít:

  • tekuté mýdlo na ruce
  • saponáty na nádobí
  • speciální odmašťovací gely
  • pěny do trouby
  • hydroxid sodný
  • amoniak.

Je jasné, že tekuté mýdlo a saponát na nádobí je vhodné použít na málo zašpiněné kousky. Na ty silně mastné jsou vhodnější pěny na pečící trouby a silné odmašťovací gely, které jsou vyráběny přímo pro tento účel.

Samostatnou kapitolou je použití hydroxidu sodného a amoniaku. Je nutné být obezřetný. U amoniaku čistit při otevřených oknech a u obou chemikálií použít ochranné pomůcky.

Teď už máte přehled o výběru různých druhů přípravků na čištění filtrů digestoří. Můžete si vybrat chemii, páru nebo ingredience ze spíže. Vyzkoušejte různé způsoby a zjistěte, co se vám nejlépe osvědčí!

Patříte mezi lidi, kteří raději sáhnou po průmyslově vyráběném čističi nebo vás láká vyzkoušet úklid tak, jako ho dělaly naše babičky? Budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o vaše zkušenosti!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …