Domů / Novinky / Nezapomeňte před sezónou vyčistit klimatizaci v autě

Nezapomeňte před sezónou vyčistit klimatizaci v autě

Jaro je nejlepší doba na kontrolu i čištění klimatizace ve voze. Přes zimu se totiž v ní uchytilo mnoho nečistot, které by vám mohly během léta způsobit řadu zdravotních potíží. Připravte ji proto na teplejší dny a využívejte jejího komfortu.

Co může způsobit znečištěná klimatizace?

Pokud klimatizaci jednou ročně nenecháte vyčistit, pak vám může způsobit rýmu, kašel, bolest hlavy, únavu, zánět průdušek nebo plic. Za tím vším stojí prach, bakterie a hlavně plísně, které se v auto klimatizaci usazují a mohou se snadno rozmnožit.

Nejlepším obdobím na vyčištění je jaro, před letní sezónou, než se začne klimatizace naplno využívat. Jaro je ideální také právě kvůli tomu, že během zimy dochází k jejímu největšímu zanesení, protože se vůbec nepoužívá.

Jak vyčistit klimatizaci?

Na výběr jsou dvě možnosti – svépomocí nebo v servisu.

Vyčištění svépomocí

Pokud se pustíte do čištění svépomocí, nemáte zaručeno, že bude výsledek nejkvalitnější v porovnání se servisem, ale nějaké možnosti tu jsou. Jednou z možností je pořídit si speciální sprej, který se aplikuje v celém vnitřním prostoru vozidla a to tak, že po nastartování auta a zapnutí klimatizace postavíte lahvičku na zem, sprej vypustíte a necháte podle návodu působit.

Zpravidla to tak bývá kolem 15 minut. Po uplynutí doby vnitřek vozidla důkladně vyvětrejte. Další možností je koupit si sprej s hadičkou. Běžně se prodává v prodejnách zaměřených na autopotřeby nebo se dá sehnat i na některých čerpacích stanicích. Postupujte tak, že nejprve vyndáte kabinový filtr a vyčistíte prostor kolem něj.

Poté zasunete dlouho hadičku do všech vývodů klimatizace a vystříkáte je speciálním dezinfekčním sprejem. Vystříkejte celý obsah a nechte působit podle návodu (cca 15 minut). Poté nastartujte auto a pusťte klimatizaci i topení na maximum a nechte to tak dalších 10 minut. Po uplynutí doby otevřete všechny dveře a vyvětrejte (cca hodinu). Nakonec dejte nový filtr.

Čištění v servisu

Pokud si netroufáte na servis klimatizace svépomocí, pak to svěřte odborníkovi. Autoklimatizace by se měla dezinfikovat minimálně jednou ročně, filtr a chladicí náplň se mění jednou za dva roky. Dobré je si nechat zkontrolovat také výparník, který je doslova živnou půdou pro bakterie.

Čištění a plnění klimatizace v servisu je dražší, než kdybyste si ji vyčistili sami. V servisu ji vám však vyčistí za pomoci ultrazvukového přístroje doplněného o speciální roztok. Kromě toho vám navíc zkontrolují těsnost klimatizačního systému, odsají starou náplň chladiva a doplní novou. Dále doplní i olej do kompresoru a vymění kabinový filtr.

Klimatizaci v automobilu nepodceňujte a opravdu ji alespoň na tom jaře nechte vyčistit. Předejdete tak řadě problémů, budete mít zajištěnou správnou funkci klimatizace a zajistíte ji i delší životnost. Co se týče prevence, doporučuje se ji zapnout alespoň jednou za 14 dní, nenechávat ji běžet celou dobu během cesty a nebo ji vypínat s dostatečným předstihem, než dojedete do cíle, aby se výparník stihl vysušit a došlo tak k minimalizaci vzniku bakterií.

O Angelo

Shlédněte také

4 faktory, které ovlivňují správný výběr dobíjecí stanice pro elektromobil

Chcete mít dobíjecí stanici doma nebo ve své firmě? Od každé jistě budete očekávat něco …