Domů / Novinky / Pojištění odpovědnosti se vám bude za volantem hodit

Pojištění odpovědnosti se vám bude za volantem hodit

Škodu na majetku může způsobit každý, kdo vyvíjí nějakou činnost. V případě některých profesí je však riziko mnohem větší. Specifickou skupinu tvoří lidé, kteří v rámci pracovních aktivit usedají za volant motorových vozidel a strojů. Nejedná se přitom pouze o řidiče z povolání, ale také o řidiče „referenty“. Co vám hrozí, když něco přehlédnete či zanedbáte a způsobíte škodu?

Způsobíte-li zaměstnavateli škodu, má právo po vás žádat až 4,5násobek průměrné mzdy, ovšem ne více než kolik činí skutečná výše škody. Případně i vyšší náhradu, pokud s firmou uzavřete písemnou dohodu o odpovědnosti za svěřené hodnoty. Jedinou možností, jak se před škodou způsobenou při řízení nebo provozu stroje chránit, je pojištění odpovědnosti.

Pro někoho povinnost, pro jiného svobodná volba

Pro profesionální řidiče neboli řidiče z povolání (tzn. zaměstnanci, kteří mají řízení motorového vozidla uvedeno v pracovní smlouvě) je pojištění odpovědnosti nezbytnou podmínkou pro výkon povolání. Neobejdou se bez ní například řidiči nákladních vozidel, řidiči autobusů i řidiči VZV a dalších strojů.

Druhou skupinu tvoří zaměstnanci, kteří sice také řídí motorová vozidla, ale mají i další pracovní povinnosti. V pracovní smlouvě nejsou vedeni jako řidiči a zaměstnavatelé po nich pojištění odpovědnosti nevyžadují. Přesto se jim pojištění odpovědnosti vyplatí –  není drahé a případnou škodu ve výši desítek až stovek tisíců za ně uhradí pojišťovna.

Řešení pro zaměstnance, kteří vykonávají řízení motorového vozidla nebo ovládání stroje nejvýše polovinu pracovní doby, nabízí ERGO pojišťovna. Kromě standardního pojištění pro zaměstnance (varianta Řidič) je dostupný také tarif pro klienty, kteří služební automobil využívají pro soukromé účely (varianta Řidič PLUS).

Kdy vám pojišťovna nepomůže?

Na pojištění odpovědnosti by se neměli spoléhat lidé, kteří způsobí škodu v opilosti nebo pod vlivem návykové látky. Další pochopitelnou výlukou je úmyslné způsobení škody.

O Angelo

Shlédněte také

4 faktory, které ovlivňují správný výběr dobíjecí stanice pro elektromobil

Chcete mít dobíjecí stanici doma nebo ve své firmě? Od každé jistě budete očekávat něco …