Zákon udává povinnost přezout na letní pneumatiky nejdříve 31. března. Letní pneumatiky jsou vyráběny z tvrdší směsi. Díky tomu lépe přilnou na suchý i mokrý povrch. Při výběru pneumatik je potřeba si zodpovědět otázku jak často, kde a kdy budu jezdit. Je potřeba vycházet z údajů z velkého technického průkazu. Údaje o pneu naleznete i na její bočnici.
Letní pneumatiky mají ze zákona stanovenu hloubku dezénu 1,6 mm. V případě, že chcete přezout ze zimních na letní pneu, řádně každou gumu prohlídněte. Jestliže je vzorek sjetý pod stanovenou normu nebo naleznete trhliny či viditelný defekt, je potřeba zakoupit novou gumu. Dezén se dělí na symetrický, směrový a asymetrický.
Přezouvání pneumatik
Maximální stáří pneumatik je 10 let, pokud jsou řádně uskladněny. Pneumatiky je potřeba skladovat v suché a tmavé garáži či sklepě. Pneumatiky na ráfcích stohujte na sebe, pneumatiky bez ráfků postavte vedle sebe a jednou za čas je otočte. Letní pneumatiky můžete nakupovat v autorizovaných servisech, v pneuservisech nebo ve specializovaných prodejnách a eshopech. Nevíte-li si s přezutím rady, navštivte nejbližší pneuservis. Nejenže umí gumy vyměnit během krátké chvíle, ale pomocí přístrojů vyváží v případě potřeby nápravy nebo poradí s výběrem. Navíc můžete využít možnosti uskladnění zimních gum.
Značení pneumatik
Nařízením Evropské unie musí výrobci pneumatik k pneumatikám přikládat i energetické štítky. Dozvíte se z nich spotřebu paliva, přilnavost za mokra a také vnější hluk. Výrobci testují více než 60 nejrůznějších parametrů a na štítku jsou pouze tři, proto nejsou tyto štítky nejdůležitější při výběru a přezouvání letních pneumatik. Vhodné je orientovat se podle testů letních pneumatik, které provádí pravidelně automotokluby daných zemí – např. České, rakouské i německé.