Domů / Ostatní značky / Sněhové řetězy jsou povinnou výbavou automobilu

Sněhové řetězy jsou povinnou výbavou automobilu

Sněhové řetězy jsou dle českých zákonů zimní povinnou výbavou každého automobilu. Při silniční namátkové kontrole mohou být dotázány a za jejich absenci hrozí pokuta. O tomto snad ví již každý motorista a řetězy vozí. O různých typech a správném použití je již však informovanost menší a tento článek by měl proto sloužit jako základní přehled různých modelů, s kterými se na trhu lze potkat.

Druhy sněhových řetězů:

1.       Celoobvodové řetězy

Jsou nejběžnějším typem řetězů a využívá je většina řidičů. Dají se použít i pro delší jízdu, mají vynikající účinnost záběru při rozjezdu i brzdění a spolehlivě chrání proti běžnému smyku. Jednotlivé modely se liší hlavně uspořádáním pramene řetězu, který obvykle bývá do tvaru písmene H, nebo X a případných dalších variant. Obecně platí pravidlo, že složitější uspořádání řetězů pokrývající větší plochu pneumatiky je samozřejmě účinnější.

2.       Vyprošťovací řetězy

Jsou jednodušší variantou řetězů, která již jak název vypovídá, slouží pouze ke krátkému vytažení zapadnutého vozidla. Skládají se z krátkých nespojených kusů řetězů, které se upevňují provlečením v otvoru disků. S tímto typem se velmi jednoduše manipuluje, ale není určen k delší souvislé jízdě. Využití tedy najde hlavně jako jednoduchá pomůcka pro okamžité řešení krizové situace.

3.       Textilní řetězy

Tyto řetězy jsou hitem poslední doby, ale zatím se v masivním měřítku na trhu neprosadili. Jejich velkou výhodou je naprostá bezhlučnost, jsou velmi skladné a na suchém sněhu dosahují i naprosto vynikajících trakčních účinků. Problémem naopak je nesnadné a poměrně složité nasazování a hlavně velmi malá životnost při jízdě po asfaltu. I jízda běžným suchým alpským tunelem je může zcela zničit a jejich praktické použití se tak stále omezuje převážně na specifické podmínky užití.

 

Jak řetězy používat

Každý motorista by měl mít jejich nasazení vyzkoušené v domácích podmínkách. Manipulace vyžaduje cvik a prvně nasazovat  sněhové řetězy na zablokované zimní silnici určitě není ideální. Rychlost jízdy by i na zdánlivě snadno sjízdné komunikaci neměla přesáhnout 50km/h.

Důležitá je prevence!! Vždy je lepší nasadit řetězy včas, než je používat k vyproštění vozidla ze závěje.

Aby řetězy sloužili dlouho a dobře, je ideální je po každém použití zbavit nečistot, otřít od vody a uskladnit na suchém místě.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …

Napsat komentář