V současné době má problém se zrakem každý sedmý řidič, přitom někteří o poruchách často ani netuší. Většinou se jedná o krátkozrakost, takže člověk do dálky vidí rozmazaně, a pak se snadno stane, že přehlédne třeba cyklistu anebo značku.
I dalekozrakost může být za volantem problém. Přestože řidič vidí do dálky ostře, pohled na tachometr má rozmazaný. Snaží se tedy zaměřit se na tachometr a přestane vnímat dění na silnici, což také může vyústit v nepříjemnou dopravní nehodu.
Dokonce někteří řidiči mají takzvaný astigmatismus. Obraz mají rozmazaný a deformovaný, a tím pádem snadno přehlédnou některé věci, jako je například značka. Středové vidění ztrácí řidič při makulární degeneraci, neboť má v obraze černou skvrnu. Přehlédne klidně i chodce na přechodu, což může skončit i fatálně.
Dopravní nehoda způsobená špatným zrakem řidiče
Pokud řidič s vadou zraku způsobí dopravní nehodu, policisté nezjišťují, jestli má člověk za volantem správné dioptrie. Pouze je zajímá, jestli má nasazené brýle v případě, že je má předepsané od lékaře. Policisté nejsou schopni řidičům dokázat, že dopravní nehodu způsobili právě kvůli krátkozrakosti i dalekozrakosti.
Povinné vyšetření zraku podstupují každým rokem pouze profesionální řidiči, ostatním je doporučeno navštěvovat očního lékaře jednou za dva roky. Nicméně spousta řidičů doporučení nerespektuje, někteří nebyli na kontrole zraku.
Testování zraku řidičů je důležité
Při testování zraku by se měl oční lékař zaměřovat nejen na to, kolik máte dioptrií. Především u řidičů je nezbytné zkontrolovat kvalitu zraku při zhoršené viditelnosti. I když přes den vidíte dobře, neznamená to, že jsou vaše oči v naprostém pořádku, neboť můžete mít horší viditelnost za šera, v mlze či v dešti.
V okamžiku, kdy se dostanete pod 70 procent, jedná se o zhoršenou ostrost. Lidé s hodnocením ostrosti mezi 50 až 70 procenty potřebují doporučení, respektive vyjádření přímo od odborníka. Jakmile ostrost klesne pod 50 procent, řidičské oprávnění byste neměli získat vůbec.
Laserová operace je řešení
Trpíte krátkozrakostí? V takovém případě se neobejdete bez brýlí nebo kontaktních čoček. Nechcete se však trápit neustálým kupováním čoček či brýlí? Jako řešení se jeví laserová operace očí, kterou podstupuje stále více lidí.
Představte si, že se ráno vzbudíte a nemusíte hledat brýle na nočním stolku či trávit několik minut v koupelně navíc kvůli nasazování čoček. Laserová operace odstraní dioptrie jednou provždy. Slouží jak na vyřešení krátkozrakosti, tak i dalekozrakosti a astigmatismu. Zákrok je bezbolestný, rychlý a s dlouhodobým výsledkem. Většina klinik nabízí doživotní záruku, neboť si stojí za kvalitou odvedené práce.
Prvně je však nezbytné podstoupit základní vyšetření, na jehož základě bude stanoveno, jestli jste na operaci vhodný kandidát. Laserová operace zraku totiž není schopna odstranit všechny vady či opravdu vysoké dioptrie. I v takovém případě existuje efektivní metoda, a to například implantace čoček ICL.
Předoperační vyšetření zabere zhruba dvě až tři hodiny, přičemž po celou dobu jste pod kontrolou specializované zdravotní sestry a zkušeného lékaře. Stejně tak je přítomen i optometrista. Zjistí se zraková ostrost, tloušťka i zakřivení rohovky, šíře zornice a binokulární vidění.
Co se samotné laserové operace týče, existuje několik technik. Nejmodernější a nejšetrnější je metoda ReLEx Smile. Používá se femtosekundový laser VisuMax, jenž nijak nenaruší rohovku, její pevnost a stabilitu. Dále se provádí zákrok femtoLASIK. Samotný lékař vám doporučí optimální metodu.
Zdroj informací: www.neovize.cz a www.duovize.cz