Domů / Videa / Video ukazující příčiny vzniku kolon

Video ukazující příčiny vzniku kolon

Určitě se vám to také někdy stalo. Uvízli jste v koloně bůhví na jak dlouho, a když jste se z ní konečně vymotali, došlo vám, že jste vlastně nenarazili na nic, co by jí mělo způsobit. My se dnes podíváme na video, které vysvětluje vznik kolon.

To proč kolony vznikají, se často dává za vinu nehodám či omezením, ovšem v mnohém případě mohou za kolony sami řidiči. Příkladem jsou města a semafory. Místo plynulého rozjíždění mnohdy někdo zaspí a hned tak musí stát i vozy za ním, a to i přesto, že by zelenou v pořádku stihli.

Podobné to je i na dálnici. Stačí jen nepatrná maličkost, jako zvíře přes cestu, riskantní předjíždění a to všechno společně se silným provozem, a kolona je na světě. Stačí prudké brždění jednoho vozidla, a dominoefekt je na světě a výsledkem je moment, kdy je jedno z vozů nutno zastavit úplně a za ti za ním pak také. K zastavení však dojde na místě zcela jiném, než kde se rozhořelo ohnisko problému.

Řešením těchto situací je především předvídatelnost. Základem je plynulé, a ne prudké brždění. Je nutné se nelepit na automobil před sebou a dodržovat správnou vzdálenost. Díky tomu lze lépe reagovat a bezpečněji zpomalit.

Problém těchto kolon duchů mohou vyřešit také zcela autonomní vozy, které budou mezi sebou komunikovat, díky čemuž bude provoz mnohem plynulejší. Samotné vozy budou pak vědět mnohem více než vy sami, a cestou vás bezpečně provedou. Ve světě bez řidičů by pak mohly být zcela zrušeny semafory, které jsou zprostředkovatelem komunikace řidičů dnes. A to je poměrně zajímavá představa.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …