Domů / Novinky / Vybíráme pneumatiky: jaké jsou ideální pro vaše auto?

Vybíráme pneumatiky: jaké jsou ideální pro vaše auto?

I když to momentálně tak nevypadá, do přezouvání na zimní pneumatiky nám zbývá necelých 80 dní. Pokud chceme něco málo ušetřit, je nejvyšší čas si zimní obutí pořídit. Jak ale zimní pneumatiky vybírat? Jsou ty nejdražší vždy ty nejlepší? Na to se podíváme v tomto článku.

 

Nejprve je třeba zjistit rozměr

 

Začneme tím nejtriviálnějším – výběrem rozměru pneumatik. Pokud přezouváte pouze pláště, tak je to jednoduché – je třeba objednat stejný rozměr (avšak i zde se může stát, že na stejné kolo lze obout jinou pneu – je třeba to zkontrolovat ve velkém TP). Pokud přezouváte celá kola a kola ještě zakoupená nemáte, je zde možností více. Mnoho řidičů volí na zimu užší pneu kvůli jízdním vlastnostem, lze ale také například vybírat rozměr podle toho, jak drahé pneumatiky v daném rozměru jsou. Například z pneumatik v jednom z nejoblíbenějších rozměrů 205/55 R16 bude jistě větší výběr a tudíž i možnost vybrat podle vašich představ – zimní pneu zde začínají cca. na 1600Kč. Za necelých sedmnácet korun seženete i kvalitní Barum Polaris 3. Jaká kola/pneumatiky lze na váš vůz obout se dozvíte ve velkém TP vašeho vozu. Případně, pokud by byl výběr rozměrů v TP příliš omezený, lze vybírat alu kola/plechové disky s typovým listem, díky kterému lze dodatečné rozměry zapsat.

 

Máme rozměr, jak vybrat pneumatiky?

 

Pokud víme rozměr pneumatik, je už jednoduché s v eshopu nechat vypsat všechny dostupné. I zde ale může být problém – podle vzhledu se pneumatiky vybírají těžko, výběr podle nejnižší ceny může být ve finále i nebezpečný a výběr podle nejvyšší ceny dosti neefektivní. Jak tedy vybrat pneumatiky? Osobně doporučuji řídit se testy nezávislých autoklubů, mezi nejrenomovanější patří například německý ADAC. Tento autoklub každoročně testuje zimní i letní pneu a řadí je podle jejich výkonu na suché/mokré vozovce, sněhu, ledu, dále také podle hlučnosti a úspory nákladů na palivo/opotřebení. Díky těmto testům už je možné celkem objektivně vybrat slušnou pneumatiku, která bude stát rozumné peníze. V námi výše zmíněném rozměru, pokud chceme pneumatiku, která má dobré jízdní vlastnosti a vyvážený poměr cena/výkon, tak můžeme vybrat například Continental ContiWinterContact TS850, která nás momentálně vyjde na 2300Kč. Procházení testů může být velmi časové náročné – pokud chcete ušetřit čas, doporučuji portál http://www.chci-pneumatiky.cz, který vám pneumatiky ve vašem rozměru přehledně seřadí podle testů pneumatik.

 

Dávejte si pozor na hmotnostní a rychlostní index

 

Většina vozů má v TP definovaný i hmotnostní a rychlostní index. Hmotnostní index je číslo za označením rozměru pneumatik, jeho hodnota se pohybuje od 50(190kg) do 139(2430kg). Ještě za ním najdeme rychlostní index, který stanovuje maximální rychlost, kterou pneumatika vydrží déle než po dobu 10 minut. Označuje se písmenem – nejnižší je L (120km/h), nejvyšší Y (300km/h). Je třeba vždy dávat pozor, aby hmotnostní a rychlostní index byl stejný nebo vyšší, než je zapsán ve velkém TP.  V opačném případě totiž můžete mít například problém při proplácení pojistného plnění od pojišťovny. Výjimkou mohou být zimní pneumatiky, u nichž může být rychlostní index nižší. Zákon však pro to stanovuje zvláštní úpravu.

 

Vybírejte moudře, pneumatiky jsou důležité

 

Říci, že pneumatiky jsou nejdůležitější součástí vašeho vozu, by bylo přehnané. Pravdou je však to, že jsou jedinou styčnou plochou vašeho vozidla s vozovkou, a tudíž je nutné je nezanedbávat. Dále je také vhodné vybírat kvalitní pneumatiky, které se pomaleji opotřebovávají – investice se vám vrátí na dojezdu pneumatik. Zde je však nutné vybírat z testů – levné čínské pneumatiky se totiž téměř neopotřebovávají, ale ani nemají vhodné jízdní vlastnosti – navíc mohou být i nebezpečné.

 

O Angelo

Shlédněte také

4 faktory, které ovlivňují správný výběr dobíjecí stanice pro elektromobil

Chcete mít dobíjecí stanici doma nebo ve své firmě? Od každé jistě budete očekávat něco …

Napsat komentář