Domů / Inzerce / Automobilka Buick

Automobilka Buick

Automobilka Buick patří mezi značky založené na počátku 20. století. Stalo se tak roku 1903. Pojí se k tomu zajímavý příběh. Instalatér jménem David Dunbar Buick získal peníze za svůj inovativní způsob jak spojit keramiku s kovem. A právě tyto peníze mu pomohly založit automobilku Buick. Byla založena v Detroitu, odkud se později přesunula do Flintu. Zakladatel Buick přišel také se známým systémem rozvodů nazývaným OHV.

Nepříliš úspěšný začátek

Ve vedení automobilky docházelo často ke střídání. Nepříliš úspěšnou firmu převzal po roce existence James Whiting. Později převzal firmu William Crapo Durant. Ten dokázal z malé nevýrazné firmy vybudovat jednu z největších automobilek v USA. Tento úspěch položil základní kámen pro založení firmy General Motors neboli GM.

Poválečné období a miliony prodaných vozů

Přišla poválečná doba a automobilka Buick přišla s faceliftovanou verzí toho předválečného. Slavil ale mimořádný úspěch, neboť prodej postupně rostl až do roku 1955. Během tohoto roku šel Buick na prodej jako po másle a prodal se vůz mající produkční číslo 8 milionů. Celkově to byl 3,5 miliontý vůz prodaný po ukončení války. V témže roce se automobilka dostala na třetí místo na americkém trhu.

Problémy s hliníkovým V8

Nastaly roky, kdy téměř každý úspěšný automobil disponoval motorem V8, které nahradily klasické řadové osmiválce. Do vozu Buick Special ho ještě upravili použitím hliníkového bloku. Výroba osmiválce s hliníkovým blokem ale byla náročnější, než se prve zdálo. Proto byla automobilka donucena vrátit se k litině. Hliníkový blok se v Roverech udržel mezi lety 1967 až 2004. Jejich návrh ovšem rozhodně nepřišel vniveč. Posloužil jako základ pro úplně první americkou V6. Tento motor se během let stal nejúspěšnějším motorem.

Dnes patří pod General Motors

Šedesátá léta se nesly ve znamení sportovních vozů. Vysoká poptávka v USA donutila většinu automobilek k produkci odpovídajícího modelu. Představena byla známá Riviera patřící do kategorie Personal Luxury Car, což jsou dnes velice často vyhledávaní veteráni na prodej. V roce 1999 se počet vozů vyrobených v továrně ve Flintu dostal na číslo 16 milionů.

 

 

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Jak zjistit hodnotu vozidla, která je jedním z parametrů pro uzavření pojistky?

Víte, kolik právě teď stojí vaše auto? Je všeobecně známo, že reálná cena vozu se …