Domů / Inzerce / Co byste měli vědět před nákupem ojetého auta

Co byste měli vědět před nákupem ojetého auta

Tuzemský trh s ojetými auty nabízí opravdu velkou nabídku vozů různých značek, cen, velikostí, barev a kvality automobilů. Při koupi ojetého vozu tedy musíte vynaložit dostatek sil k tomu, abyste koupili opravdu dobré auto za odpovídající peníze, které vám poskytne ještě mnoho let služby. Jak ojeté auto vybrat a coby mu nemělo chybět?

K výběru ojetého automobilu si nejlépe přizvěte také vašeho kamaráda nebo nezávislého odborníka z autosalonu, který by vám poradil a všiml si mnohem více věcí než vy, kteří se případně v autech zase tolik nevyznáte.

Při výběru začněte doklady. Všechny údaje uvedené v technickém průkazu musí souhlasit s údaji v osvědčení o registraci a také s údaji na vozidle. Shodovat se určitě musí model automobilu, VIN číslo, typ karoserie, registrační značka nebo typové značení motoru. Zpozorněte, pokud v technickém průkazu objevíte náznaky gumování nebo úprav. U profesionálů si můžete nechat i prověřit původ vozidla, ke kterému budete potřebovat znát SPZ, VIN kód, číslo motoru a podvozku.

Technický stav vozidla lze prozkoumat jednak pouhým okem, na vše ale někdy sami přijít nemůžete. Zkontrolujte lak, na kterém můžete objevit stopy škrábanců, světla, spoje, které musí sedět, otevřete motorový a zavazadlový prostor a nahlédněte co nejhlouběji do auta to jde. Poté přejděte na kontrolu míry opotřebení čalounění, volantu, pedálů, spojky, brzdy i řadící páky, díky čemuž můžete odhadnout stáří automobilu.

Při nákupu ojetého auta si dobře prohlédněte stav pneumatik, kontrolek, motoru, podvozku i výfukového systému, to vše můžete zkontrolovat prohlídkou na rampě. Na některé závady a problémy můžete přijít i během jízdy, určitě si proto vyžádejte zkušební jízdu. Při ní si reálně můžete ozkoušet v jakém stavu je motor, převodovka, brzdy, podvozek, tlumiče, ložiska kol, a nebo zda je v pořádku nastavení tachometru.

V neposlední řadě určitě nezapomeňte zjistit, jaké má auto zabezpečovací systémy – zda má autoalarm, autoklíče s imobilizérem nebo například zámek řadící páky. Vyžádejte si také veškeré autoklíče včetně všech klíčů od bezpečnostních zařízení, jako je například právě zámek převodovky.

Výběr ojetého auta je poměrně složitý proces, nikdy však nedávejte na nízkou cenu, která by vás omezovala v rozhodování. Technický stav auta a tím i vaši bezpečnost vždy zařaďte na první místo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Jak zjistit hodnotu vozidla, která je jedním z parametrů pro uzavření pojistky?

Víte, kolik právě teď stojí vaše auto? Je všeobecně známo, že reálná cena vozu se …