Domů / Inzerce / Dovolená s karavanem. Nebo s obytným vozem?

Dovolená s karavanem. Nebo s obytným vozem?

I když jsme se právě rozloučili se zimou, věřte tomu nebo ne, ale už je nejvyšší čas plánovat letní dovolenou. Zapomeňte na přeplněné resorty v neméně přeplněných letoviscích. Co si letošní léto náležitě vychutnat třeba v obytném karavanu či vozu?

Dovolená v obytném vozu má své kouzlo. Nemusíte si rezervovat žádné hotely, letenky, jedete si, kdy chcete a kam chcete. Samozřejmě můžete mít celou cestu detailně rozplánovanou, ale není romantická i ta nejistota, kde ten den skončíte a na jakém místě se druhý den probudíte? S karavanem totiž můžete nocovat téměř kdekoliv. A během jedné dovolené můžete projet několik zemí, ne-li celou Evropu. No, není to úžasné?

Dobrodružné cestování

A nevýhody? Přeci jen budete na cestách a nevyhnete se třeba kolonám a zácpám. Rovněž byste si měli předem spočítat, na kolik vás takováto cesta vyjde. Aby vás nevyvedly z míry nečekané výdaje. V potaz musíte brát ceny pohonných hmot v jednotlivých zemích, dálničních známek, poplatky za další komunikace, trajekty a podobně. Ve výsledku cestování po Evropě sice nemusí být nejlevnější, ale o to více je dobrodružné.

Karavan, nebo obytný vůz?

V první řadě si budete muset rozmyslet, zda se na cestu vydáte s karavanem, nebo v obytném vozu. Rozdíl mezi nimi asi znáte. Zatímco karavan se připojuje za automobil a v případě nutnosti ho můžete odpojit a cestovat i bez něj, obytný vůz je takovou velkou obytnou dodávkou. Kompaktnost obytného vozu včetně toalety, sprchy a kuchyňky atd. cestování velmi zpříjemňuje.

Na cestu se musíte připravit

Na cestu jak s karavanem, tak v obytném přívěsu se ale budete muset pečlivě připravit. Přeci jen všechno bude na vás, tedy v první řadě bezpečnost. Asi vám nemusíme klást na srdce, že na jízdu byste se neměli vydávat unavení a během jízdy byste měli dělat přestávky. To ale platí i na dálkové jízdy automobilem. Samotné řízení obytného vozu ale už není stejné jako řízení klasického automobilu, a pokud s ním nemáte zkušenosti, určitě si ho vyzkoušejte před samotnou dovolenou. Obytný vůz je mnohem těžší, vyšší, celkově objemnější a o něco pomalejší než auto, na které jste zvyklí. Budete se například mít na pozoru, abyste s ním všude projeli. Do úzkých městských uliček se raději vůbec nevydávejte. Vůz zaparkujte na kraji města a vydejte se na procházku pěšky či tamní dopravou. To samé platí na kempy s omezeným prostorem na otáčení.

Nebudete se nudit

Výhodnější se v tomto smyslu mohou zdát karavany, které v případě nutnosti můžete odpojit a vydat se na výlet pouze automobilem. V tom případě jej ale nikdy nenechávejte na opuštěném místě. Asi byste neměli radost, kdybyste po návratu zjistili, že váš karavan je vykradený. Dále si budete muset uvědomit, že s karavanem se jinak jezdí do zatáček, ve kterých vybočuje na opačnou stranu. Rozhodně se nevyplácí projíždět je vysokými rychlostmi. Když to všechno zvládnete, o čemž nepochybujeme, čeká vás dovolená, na kterou nezapomenete. Dovolená, na které se rozhodně nebudete nudit!

Karavan ani obytný přívěs si samozřejmě nemusíte kupovat, to by se vám dovolená pěkně prodražila. Doporučujeme obrátit se na některou z půjčoven karavanů a obytných aut. Velký výběr karavanů i obytných vozů k pronájmu najdete například na stránkách bydliky.cz. Věříme, že nebudete litovat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Jak zjistit hodnotu vozidla, která je jedním z parametrů pro uzavření pojistky?

Víte, kolik právě teď stojí vaše auto? Je všeobecně známo, že reálná cena vozu se …