Domů / Lotus / Sliby jsou na to, aby se odsouvali, ale ctitelé jsou trpěliví

Sliby jsou na to, aby se odsouvali, ale ctitelé jsou trpěliví

Britská automobilka Lotus Cars nepatří k nejstarším, byla založena v roce 1952 a zaměřuje se na výrobu luxusních sportovních vozů, závodí i na F1.V „předvečer“ výročí dvacetiletí, kdy ji koupil malajský Proton (1994) v letošním dubnu představila nový automobil Detroit Electric SP:01, který se stal hned středem zájmu ctitelů této značky.

1-detroit-040413Současný vyráběný model Exige prošel před 4 roky poslední významnou modernizací, ale řada Lotus Elise Exige se od té doby stala základem pro celou plejádu adaptací. Například model Lotus Extrema s motorem Corvette ZR-1 se stal údajně nejrychlejším automobilem světa. Ale v dubnu 2013 společnost Detroit Electric vystoupila s modelem SP:01, který je adaptací britského konceptu a má se stát nejrychlejším sériovým elektromobilem světa.

 

014-detroit-electric-lio3xMotor je napájen akumulátorem 37 kWh o hmotnosti jen 1 067 kg a baterie po dobití něco přes čtyři hodiny umožní ujet automobilu přes 300 km. Vůz je vybaven šestistupňovou manuálně řazenou převodovkou z Lotusu Elise, ale bez horní dvojice převodů. Na přání lze ale dodat dvoustupňovou automatickou převodovku. Novinkou je zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,7 vteřiny, nejvyšší rychlost je 249 km/h. Díky dalším americkým zlepšováky je o auto s unikátními vlastnostmi.

Například si mohou zákazníci zvolit ještě čtyři-nebo pětistupňovou manuální převodovkou, ale také se zařízením, kterým auto použít v případě výpadku proudu pro napájení domu.
Model Detroit Electric SP:01 by měl být vyroben jen v sérii 999 kusů a sériová výroba se měla rozběhnout letos v srpnu. Cena měla začínat částce 135 000 dolarů, asi 2,66 mil. Kč.
Na auta se již sbíraly objednávky ovšem srpen je za námi a vůz nikde. Detroit Electric totiž ještě nedokončil jednání o nájemní nebo kupní smlouvě svého výrobního závodu v Plymouthu v Michiganu. Předchozí plány pro výrobu SP: 01 v srpnu se tedy mění a výroba se odsouvá. Informace ze společnosti zatím mlčí, takže můžeme jen doufat, že někdy v příštích týdnech se sportovní vůz, o kterém se říká, že to vůz roku 2500, se stane realitou. Má to být „bomba“, trpělivost však uklidňuje vědomí, že vůz snů, a na sny si rád každý počká.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O

Shlédněte také

Lotus pátrá po svém Grálu

Automobilka Lotus byla v nedávné době koupená Čínskou Geely a vypadá to na jeho znovuoživení. K úplné …

Napsat komentář