Domů / Inzerce / V zimě sněží a mrzne!

V zimě sněží a mrzne!

Jistě, všeobecně známá skutečnost. Ale někteří řidiči zapomínají právě na to. A proto se vždycky na začátku zimy koná sraz milovníků letních pneu. Nedá se odhadnout na které silnici a kdy přesně. Ale že sraz každoročně proběhne, to je jasně daná skutečnost, které se nedá vyhnout.

Jak připravit auto na zimu

Abychom se nemuseli nedobrovolně účastnit srazu milovníků letních pneu, je potřeba se na zimu připravit. A to tak, aby vozidlo bylo i při náledí nebo vánici plně ovladatelné. Vlétnout do příkopu, to není žádná sranda. Vlétnout do protisměru už vůbec ne. Je tedy potřeba brát v potaz několik základních potřeb, bez kterých by se pro řidiče stala zima fatálním obdobím roku.

  • Zimní pneu – jasný pokyn vyplývající i ze zákona číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Ten ukládá všem řidičům užívat zimní pneu mezi 1. listopadem a 31. březnem. Zároveň zákon 361/2000 SB. ukládá povinnost mít zimní pneu i v případě, kdy dle počasí lze předpokládat, že budou vlivem námrazy či sněžení zhoršené jízdní podmínky. Zkrátka v době, kdy zima přijde dříve než 1. listopadu nebo odejde později než 31. března. Přičemž výměna pneu je odvislá od posouzení samotného řidiče. Pokud je 20. března 23°C a předpověď počasí vylučuje příchod zimy, může řidič bez starostí přezout na letní pneu a při zastavení silniční kontrolou nebude pokutován. Zákon tak pamatuje na ochranu řidiče. To je potřeba si uvědomit přednostně.
  • Technický stav vozidla – stejný zákon 361/2000 Sb. ukládá také povinnost užívat pouze vůz, který je pro jízdu po komunikacích stran technického stavu způsobilý. Co se tím rozumí? Pokud by řidič vyjel ve voze, který nemá řádně seřízené brzdy, může dojít ke karambolu. A to v zimním i letním období. Ovšem zimní období je rizikovější, protože povrch komunikací je nestálý a nepředpokládatelný. Je tedy dobré před zimou navštívit stanici technické kontroly a nechat si vše potřebné vyladit. Jde o řidičovu bezpečnost. O vaši bezpečnost.
  • Doplňky – každý vůz by měl obsahovat vedle povinného ručení i povinnou výbavu. Lékárničku, náhradní kolo, klíč k výměně šroubů na kole, hever, náhradní pojistky a svítidla, reflexní vestu a výstražný trojúhelník. Ale co další doplňky? V zimě zamrzají okna. Nic nezkazíte tím, když budete mít v přihrádce škrabátko. Případně může řidič použít clonu na okno, kterou přehodí přes sklo na noc. Je užitečné mít po ruce rozmrazovač zámků. V kufru vozu by rozhodně neměla chybět lopatka. Ta se hodí, když vůz uvízne ve sněhu. Jistě řidič užije i malou sekyru. Při zapadnutí do sněhu s ní naseká par větví, kterými podloží kolo, aby mohl s vozem vyjet.

Bezpečnost přednostně

Každý řidič si musí uvědomit, že příprava vozu na zimu je základem bezpečnosti. Letní pneu může ohrozit v zimě život. Nejen řidičův, ale i životy dalších účastníků provozu. Povinné ručení vyplácí oběť silniční nehody. Nikoliv viníka. Viník všechny opravy na svém voze hradí z vlastní kapsy. Život máme jen jeden – chraňme si jej všemi prostředky.

Pokud hledáte jednoduchý způsob jak si porovnat nabídky pojišťoven, navštivte web povinneruceni.biz a použijte přehlednou online kalkulačku – více informací najdete po kliknutí na tento odkaz.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Jak zjistit hodnotu vozidla, která je jedním z parametrů pro uzavření pojistky?

Víte, kolik právě teď stojí vaše auto? Je všeobecně známo, že reálná cena vozu se …