Domů / Návody / Víte, co v sobě skrývá typové označení pneumatiky?

Víte, co v sobě skrývá typové označení pneumatiky?

Pokud máme v plánu nakupovat nové pneumatiky, měli bychom nejdříve sáhnout po našem velkém technickém průkazu, kde jsou uvedeny konkrétní typy, které jsou pro náš vůz určeny. Takové pneumatiky bychom logicky měli následně vyhledávat v pneuservisech, na internetu, nebo v kamenných prodejnách. Málokdo se ale pozastaví nad tím, co vlastně dané označení říká. Pojďme se na něho tedy podívat konkrétně.

 

Co tedy znamená například rozměr 175/65 R14 T82?

Pod takovým označením se dnes pneumatiky zapisují právě do daného technického průkazu, či je najdeme v samotných obchodech. Dané označení však v sobě ukrývá zajímavé informace, které si nyní shrneme:

První dvojčíslí, a to 175/65 nám říká, že profil pneumatiky je přesně 175 milimetrů. Druhé číslo naznačuje procentuelní hodnotu, a to takovou, že poměr výšky k její šířce je právě oněch 65 procent.

Následující informace, kterou je hodnota R14 je pro mnohé ta nejvíce důležitá. Ona číslice uvádí vnitřní průměr pneumatiky, tedy průměr příslušného disku. Uváděna je v palcích. Poměrně zajímavou mýlkou u těch, kteří nové pneu kupují je to, že si chybně myslí, že písmeno R je právě označením průměru. Ve skutečnosti ale říká to, že je pneumatika radiální.

Poslední značka nám říká dvě informace, a to o indexu rychlosti a o indexu nosnosti. Písmeno T v našem případě odpovídá rychlosti 190 km/h, a číslice 82 odpovídá 475 kg. Logicky platí, že čím větší písmeno a číslo, tím jsou dané indexy větší. Dobré je ale dát si pozor i na celkovou kvalitu pneumatiky, jinak mohou trpět i další díly. Příkladem budiž i ložisko kola, které v souvislosti s jízdou na špatných nebo špatně nahuštěných pneumatikách může trpět nejvíce.

 

Stejné u zimních, i u letních pneumatik

Co je v souvislosti s rozměry třeba dodat, to je i fakt, že daný rozměr je standardizovaný jak u zimních, tak samozřejmě u letních pneumatik. U jejich případného výběru se ještě hodí dodat, že pokud hledáte levné pneu, může být skvělou volbou eshop eXtralevnePneu.cz. A jelikož již víte, co daný rozměr znamená, můžete bez obav vybrat tu pravou velikost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Silniční váhu jedině od výrobce!

Potřebujete silniční váhu, ale nevíte si rady s výběrem? Bojíte se, že za ni zaplatíte …

Napsat komentář