Domů / Značky vozů / Kia / Zimní vybavení motoristy – zimní pneu

Zimní vybavení motoristy – zimní pneu

S nastávajícím zimním obdobím se motoristé musí připravit na doplnění své výbavy. Do ostřikovačů oken se musí nalít nemrznoucí směs, pro případ ranních námraz na oknech auta se vyplatí mít po ruce vhodnou škrabku a milovníci lyžování na horách by si měli opatřit lopatku na vyprošťování auta z případných závějí.

Hlavní jsou však pneumatiky. Dříve závisela výměna pneumatik za zimní na osobním uvážení každého řidiče. Ovšem dnes se zimní pneumatiky staly zákonnou povinností, která platí v ČR vždy od 1. listopadu do 31. března. Používání zimních pneumatik na osobních, užitkových a nákladních vozidlech není samoúčelností, ale především nutností z hlediska bezpečnosti silničního provozu. Zimní pneumatiky mají jiný dezén, který lépe odvádí vodu a zaručuje bezpečnější jízdu na mokré, zasněžené i namrzlé vozovce. Ale především mají zcela jiné chemické složení, díky kterému jsou zimní gumy měkčí a lépe tak přilnou k povrchu vozovky, lépe na ní drží, čímž se výrazně snižuje riziko smyku.

dunlop-sp-winter-sport-4d-i1885Pokud se rozhodujete, jakou značku zimních pneumatik si na své vozidlo pořídit, řiďte se nejprve podle svého technického průkazu. Dalším kritériem jsou testy některých renomovaných časopisů. Pro letošní zimní sezónu jsou doporučovány vítězné pneumatiky Dunlop SP Winter Sport 4D, dále Barum Polaris 3, Nokian WR A3, Michelin Alpin A4 a GoodYear UltraGrip 8. U těchto značek jsou i rozumné ceny pohybující se kolem 1.500 Kč. Pokud se bojíte zbytečně vysokých cen v supermarketech a autoservisech, vyplatí se nakupovat pneu na místě, kde je nejlevnější, na internetu. Takový výběr je mnohem pestřejší a řidič má klid i prostor k tomu, aby si vybral ty pravé pneu pro svůj vůz.

Nároční motoristé, pro které není cena rozhodující, si mohou vybrat například zimní pneumatiky Barum vanis, či snovanis, případně některé varianty pneu Pirelli, které jsou určeny spíše pro sportovní účely.

pirelli-winter-240-sottozero-serie-ii-i3934Někteří motoristé využívají stále běžnější služby některých pneuservisů, které nejen vymění letní pneumatiky za zimní, ale umožní i jejich uskladnění. Zakoupené pneu je tedy možné vyměnit v pneuservisu. Kdo má ovšem rezervní ráfky kol a může pouze přehazovat celá kola i s pneumatikami, ponechá si zřejmě pneumatiky ve své garáži. Přitom je dobré pneumatiky nejprve umýt, řádně vysušit a případně je potřít vhodným přípravkem zamezujícím popraskání či zteření gumy. Skladovat pneumatiky je třeba ve vodorovné poloze, k čemuž slouží například různé stojany. Při správné péči prodloužíte životnost samotné pneumatiky a můžete se těšit z dalších skvělých jízd.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …

Napsat komentář