Domů / Inzerce / Co znamená zkratka SUV?

Co znamená zkratka SUV?

Mnoho řidičů si dnes pořizuje tzv. SUV vozy. Co tato zkratka znamená a jaké jsou výhody těchto vozů? Jsou opravdu vhodné do terénu, jak si stále mnoho motoristů myslí?

Zkratka SUV pochází z anglického originálu sport utility vehicle, což v českém překladu znamená sportovní užitkové vozidlo. Tyto vozy kombinují výhody terénních vozidel s komfortem a vlastnostmi klasických osobních automobilů. Z těch terénních si vzaly především mohutnost, vyšší světlou výšku, tedy i schopnost pohybu mimo silnice, a větší prostor vevnitř i v zavazadlovém prostoru. Zároveň zůstaly komfortní a snadno ovladatelné, tak aby se co nejvíce přiblížily běžným vozům. Jsou navrženy hlavně k pohodlnému pohybu ve městě i mimo silnice, ale nejsou to terénní vozy, s kterými bývají často zaměňovány.

SUV vozidla zvládají jak městský provoz, tak i lehčí terén.

Výhody a nevýhody vozů SUV

Vozy SUV jsou oblíbené z několika důvodů. Mezi ty hlavní patří prostornost a větší robustnost, což přispívá k vyššímu bezpečí celé posádky. Mnoho z těchto aut má tři řady sedadel, takže pojmou až sedm cestujících včetně řidiče. Většina SUV má pohon všech kol (označován jako 4×4 nebo 4WD). Častěji se také tyto vozy používají k tahání přívěsů.

Za nevýhodu může být považována vyšší spotřeba paliva, s čímž souvisí i vyšší emise. V době rozmachu ekologické dopravy a snižování emisí je to cena za větší výkon, kterým takové vozy disponují. SUV jsou těžší, tím pádem jsou také o něco hůře manévrovatelné.

Jaké vybrat obutí?

Kvůli průjezdnosti lehkým terénem mívají obvykle SUV automobily větší kola. Použití správných pneumatik zvyšuje bezpečnost i komfort cestujících. Vozy SUV a 4×4 jsou často specifické tím, že výrobci pneumatik pro ně vyrábí speciální modely pneumatik, které se testují včetně jejich terénních vlastností. Nejčastěji používaný rozměr je 215/65/R16.

Za rok 2017 byly v uvedeném rozměru nejlepšími zimními pneumatikami modely Dunlop SP Winter Sport 5BFGoodrich G-Force Winter2 a Goodyear Ultra Grip Performance G1. Tyto pneumatiky nasbíraly nejvíce bodů v testech, a lze je tedy s čistým svědomím doporučit. Pokud si zakoupíte kvalitní pneumatiky určené pro SUV, zlepšíte jízdní vlastnosti vašeho vozu. Například rozdíl v brzdné dráze mezi kvalitními a nekvalitními pneumatikami může být i přes 10 metrů, na sněhu ještě více!

SUV vozy oslovují zákazníky hlavně jejich univerzálností, robustností a prostorností. Z konstrukce vyplývající dobrý výhled z vozu, snadnější nastupování a větší pocit bezpečí oceňují zejména ženy řidičky. Jsou tedy určeny převážně těm, kteří mají rádi komfort, ale občas se svým vozem potřebují vyjet i mimo silnici, například na chalupu či na hory. Ti náročnější už budou muset sáhnout po skutečném terénním vozidle.

Zdroj foto: Pexels.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Chystáte se strávit letní dovolenou v Česku? Pak si nezapomeňte koupit dálničku!

Dlouho očekávaná letní dovolená se kvapem blíží. Spousta z vás ji chce strávit v krásném …