Domů / Inzerce / Jaké displeje se v dnešní době používají?

Jaké displeje se v dnešní době používají?

Displeje patří mezi optoelektronické prvky. Využívají se jako zobrazovací jednotky u televizorů, počítačů a notebooků, tabletů a mobilů a elektronických čteček. Jsou ale také důležitou součástí panelů moderních automobilů, letadel a dalších dopravních prostředků. Bez displejů se neobejdou ani ovládací panely nejrůznějších výrobních strojů, laboratorních přístrojů a dalších zařízení. V takovém případě zprostředkovávají displeje důležité informace obsluze a některé typy jí rovnou umožňují i zadávat příkazy. Displeje nechybí ani téměř na žádném z moderních elektrospotřebičů od pračky a sušičky na prádlo přes myčku nádobí až po robotický vysavač. A v neposlední řadě je využívají i ti, kdo se profesně nebo ve volném čase věnují konstruování elektronických zařízení.

Jaké displeje jsou v současné době nejpoužívanější?

LED displej

LED displeje jsou složeny z diod, jež vydávají světlo. Jejich nevýhodou je poměrně vysoká spotřeba energie.

OLED displej

OLED displeje využívají svítící diody, jejichž elektroluminiscenční látka je tvořena organickými materiály. Jsou běžné například u tlačítkových mobilních telefonů.

LCD displej

Displeje z tekutých krystalů se nazývají LCD displeje. Jsou energeticky méně náročné než jejich předchůdci. Ty nejjednodušší displeje z tekutých krystalů zvládnou zobrazovat pouze několik přesně definovaných segmentů. Z těch se skládají různé symboly, číslice a písmena. Monochromatický displej z tekutých krystalů je zase konstruován tak, aby dokázal využívat světlo z okolního prostředí, má tedy výrazně nižší spotřebu. Často se využívá zejména v kalkulačkách.

TFT displej

TFT displeje patří mezi LCD displeje. V dnešní době jsou se často uplatňují obrazovky mnoha monitorů, televizí a notebooků. Tento displej z tekutých krystalů však namísto segmentů využívá pixely a zobrazuje věrné podání barev. Má velice kvalitní obraz a neobejde se bez podsvícení.

VFD displej

Fluorescenční displeje dokáží vydávat světlo vysoké intenzity a různých barev, nejobvyklejší je zelené provedení. Využívají se již od 60. let minulého století. Jsou tvořeny segmenty, případně maticemi.

Inteligentní displej

V současné době jsou časté displeje plnící zároveň vstupní i výstupní funkci. Inteligentní dotykové displeje se instalují do terminálů zprostředkovávajících informace na úřadech, letištích a dalších dopravních uzlech. Instalují se jako ovládací panely různých strojů a přístrojů, výrobních linek i tiskáren.

E-papír

E-papír dokáže skvěle zobrazovat text i obrázky s minimální spotřebou energie, přitom je minimálně energeticky náročný. Je tenký, mnoho typů lze i ohýbat. Hojně se využívá v elektronických čtečkách.

Panely HMI

Panely HMI lze připojit k rozmanitým PLC bez ohledu na to, zda se jedná o jednoduché aplikace, nebo komplexní řídící systémy. Zkratka HMI znamená „human interface machine“, česky „rozhraní pro komunikaci člověka a stroje“.

Kde pořídit kvalitní displeje?

Široký sortiment všech zmíněných typů displejů i potřebného příslušenství nabízí firma Transfer Multisort Elektronik, která na trhu působí již tři desetiletí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O Angelo

Shlédněte také

Jak zjistit hodnotu vozidla, která je jedním z parametrů pro uzavření pojistky?

Víte, kolik právě teď stojí vaše auto? Je všeobecně známo, že reálná cena vozu se …