Domů / Lotus / Lotus zahájí prodej svého sportovního modelu Elite

Lotus zahájí prodej svého sportovního modelu Elite

Nové verze vozů vstupují do našeho povědomí a náš trh různě. Některé firmy odhalí novinku třeba na autosalónu světového jména a pustí se do výroby nebo dokonce i do prodeje. Na uvedení na trh si ale některé firmy nechají dlouhý čas, tak například na pařížském autosalónu v září roku 2010 Lotus odtajnil sportovní model Elite, který se má dostat na trh v roce 2014. Tehdy si každý pomyslel, že čtyři roky jsou dlouho, ale rok 2014 je dnes již za dveřmi, takže bychom měli být netrpěliví, zda firma dostojí svému slibu.

O jaké auto vlastně jde? V roce 2010 to byla studie super sportovního automobilu Elite, který měl být hybridní variantou.
Lotus dnes nabízí nejnovější luxusní automobily, které splňují i ekologické parametry a současně mají nejmodernější design. Britský výrobce automobilů, známý také svými závodními a sportovními vozy, měl čtyři roky na to, aby připravil do výroby jedno z aut, které by mělo naznačit, kam se bude automobilový průmysl ubírat.
lotus-elite-xl Co zatím o novém autě víme? Jak jsme naznačili, jde o hybrid 620 PS a 5,0 s V8 motorem. O spojení benzínového motoru s možností přepnutí na elektrický pohon se pokusily i jiné automobilky, proto je logické, že takový vůz musí nabídnout i Lotus. Jak se zatím uvádí, vůz bude mít zrychlení u nuly do 100km/h asi za 3,7 sekundy a maximální rychlost až 315 km/h, přitom má mít tento model rovnováhu mezi vynikajícím výkonem a ekologickými parametry, zejména s nižšími emisemi. To je jistě jeden z kladných bodů této automobilky. Můžeme za to Lotus pochválit, není to totiž vždy samozřejmostí. Vůz bude mít také KERS (Kinetic Energy Recycling System) pro hybridní model, který byl již použit v mnoha jiných luxusních automobilech.
auto06-08 Lotus-Elite 2014 Jak také bylo uvedeno, poměr hmotnosti a ceny by mohl šokovat věrné fanoušky Lotusu. Cena by měla začínat někde na 115.000 librách, tedy 3.448.202 Kč. Vůz tedy patří mezi vyšší cenovou kategorii než dosavadní modely Lotusu, které stojí v průměru kolem 45.000 liber, asi 1.350.000 Kč. Na druhou stranu ale musíme uznat, že s vyšší cenou přichází nový Lotus vyrobený z lehkých moderních materiálů s váhou asi 1.650 kilogramů.
Nový model, který bude automobilka prezentovat v Paříži, bude dlouhý 4,6 metru a pouze 1,32 metru vysoký. Lotus Elite má vepředu umístěný motor a poháněná zadní kola. Pohon bude zajišťovat pětilitrový osmiválec s výkonem 620 koní a 720 Nm točivého momentu, převodovka je poloautomatická dvouspojková. Britská automobilka tedy plánuje zahájení výroby na začátku příštího roku a prodej již na jaře.
Když se zamyslíme nad novým vozem, Lotus Elite chce alespoň názvem vzpomenout na svého předchůdce ze sedmdesátých let. Snad je proto i trochu škoda, že tento nový ambiciózní projekt vůbec svého slavného jmenovce v žádném parametru vůbec nepřipomíná. Současně není ani podobný žádnému z modelů současné produkce. Takže se dá předpokládat, že nový Lotus Elite je první vlaštovkou nového designového směru. Nestává se tak často, že by se automobilový výrobce najednou vydal zcela odlišnou cestou a upřednostnil moderní design. Jenže výsledný vzhled ztrácí evropské klasické „míry“ a připomíná svým stylem japonské sporťáky.
Lotus Elite je 2+2 místné kupé, v přídi uložený motor je koncepce V8, objem má 5 litrů a pochází z tvůrčí dílny Toyoty. Dostane se mu však přepracování v dílnách Lotusu, zejména doplněním systémem přeplňování, aby se výkon zvedl až na 612 koní. Vzhled vozu je dynamický, tvary vyvážené, krása tohoto převratného Lotusu je zejména v detailech. Například můžeme obdivovat krásně a citlivě zabudované světlomety, trojúhelníkové výfuky nebo nosníky držící kamery nahrazující zpětná zrcátka. Vše pak završuje skládací prosklená střecha koncepce hardtop.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O

Shlédněte také

Lotus pátrá po svém Grálu

Automobilka Lotus byla v nedávné době koupená Čínskou Geely a vypadá to na jeho znovuoživení. K úplné …

Napsat komentář