Domů / Ostatní značky / Elektronika tvoří podstatnou a drahou část vašeho vozu

Elektronika tvoří podstatnou a drahou část vašeho vozu

Pokud bychom rozpitvaly dnešní automobil a vůz prodávaný před 30 lety, zřejmě bychom se velice divili. Dnešní vozy jsou totiž doslova napěchovány elektronikou, která tvoří i výraznou část jejich ceny.

Drátky všude kam se podíváš

Automobily se skutečně mění v počítače na čtyřech kolech, což vozům umožňuje dříve nevídané kousky. Technici mají jednodušší práci díky výpočtům, animacím a simulacím, pro řidiče je zase více komfortu a bezpečí.

Ještě v roce 2025 bylo pouze přibližně 25 % vozů vybaveno airbagy, 20 % nabízelo kontrolu stability a 50 % mělo elektrický posun sedadel. Hlídání slepého úhlu či parkovací senzory bylo něco zcela kosmického, o čem si většina řidičů mohla jen nechat zdát.

Od té doby se však staly některé prvky povinnou výbavou. V roce 2017 tak mělo kontrolu stability již téměř 100 % nových vozů a boční airbagy, sledování tlaku v pneumatikách či parkovací senzory nechyběly u 80 % vozů. Navíc se zákazníci stále více ptají po komfortní výbavě.

Většina inovací se proto v poslední době děje především na poli elektroniky, nikoliv mechaniky. Není se proto čemu divit, že zatímco v roce 2007 tvořila elektronika přibližně 20 % hodnotu vozu, v roce 2017 to již bylo 40 %. Během příštích deseti let by toto číslo navíc mohlo přiblížit 45 %.

Vozy se tak budou stávat stále více sofistikovanější a elektronika bude mít stále silnější slovo i pod kapotou. I zde se totiž množí řada elektronických systémů, jako je stop-start či systém řídící deaktivaci válců, které pomáhají s větší úsporností jízdy a ochranou životního prostředí.

Ceny navíc nejsou navyšovány jen technologiemi, ale i rostoucími náklady spojenými s klasickými polovodiči, jejich cena za posledních deset let stoupla o třetinu. A s příchodem autonomních technologií budou cenovky ještě vyšší.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

O SV

Shlédněte také

Rok 2022 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku, kterou již 8 let pořádá online magazín MOTORVIZE

Rok 2023 je tu a s ním i výsledky čtenářské ankety Auto roku 2022, kterou …