Rolls-Royce a jeho servis budoucnosti

Pod označením robot si velká spousta z nás představí humanoidní přístroj, který dělá a přemýšlí stejně jako člověk. Ovšem roboti začínají mít zcela jinou podobu a více se přibližují tomu, čemu říkáme umělá inteligence. V budoucnu by například mohli umět servisovat motor, zevnitř a bez demontáže!

Jedinečná kontrola

Roboti, kteří nesou název Swarm, tedy roj, jsou revoluční technologií, na jejímž vývoji se podílí automobilka Rolls-Royce ve spolupráci s univerzitou Harvard. Jak jistě víte, Rolls-Royce nejsou jen jedinečné automobily, ale také letecké motory, kde je tato značka skutečným pojmem. Například moderní letecký motor Rolls-Royce Trent 900 je nejen extrémně drahé, ale zároveň velmi složité a sofistikované zařízení.

Se složitostí je samozřejmě také spojena náročnost údržby, která skutečně není v případech těchto motorů ničím jednoduchým. Pokud chce společnost takový motor zkontrolovat, musí mnohdy demontovat jednotlivé díly, aby se k oné části dostala, a to je velmi zdlouhavý a náročný proces.

Roboti Swarm jsou velcí zhruba 10 mm. TO je ideální velikost k tomu, aby se dostali do útrob motoru, kde pomocí kamery zkoumají v jakém stavu motor zevnitř vlastně je. Operátor pak může velmi jednoduše udělat jasný popis toho, v jakém stavu se jednotlivé části nacházejí, popřípadě kde je problém a poté podniknout další nutné kroky.

Dočkáme se i ve vozech?

Tito roboti by tak měli pomoci snížit celkové náklady na údržbu tím, že v některých případech zcela odstoupí od úplné demontáže motorů. Kdy přesně se tato technologie začne využívat i v praxi není momentálně vůbec jasné a pokud se tak skutečně stane, bude rozhodně nejdříve využívána v letectví.

Poté by jí však mohl převzít i automobilový průmysl, a automobily by mohly být kontrolovány stejným způsobem.

O SV

Shlédněte také

Autorizované servisy jednotlivých značek v ČR

Není tomu tak dávno, kdy majitelé vozů hravě zvládli odhalit a opravit většinu zádrhelů a …